Zítra proběhne v Liberci protest a první otevřená akce hnutí Extinction Rebellion, které po celém světě upozorňuje na začínající klimatickou krizi. Na Ještědu se kvůli tomu objeví obří logo hnutí.

Plánovaná akce proběhne v úterý 23.7. na sjezdovce na Ještědu. „Cílem je upozornit obyvatele Liberce na existenci tohoto klimatického hnutí pomocí symbolu viditelného z velké části města a urychleně zahájit veřejnou debatu o klimatické krizi. Ve 13 hodin bude na sjezdovce na Ještědu odhaleno logo hnutí Rebelie proti vyhynutí, jeho instalace bude probíhat v dopoledních hodinách.“, uvedl jeden z organizátorů Hynek Hruška.

Extinction Rebellion, česky Rebelie proti vyhynutí (někdy je používáno XR) je mezinárodní sociální hnutí, jehož cílem je podnítit radikální změny prostřednictvím nenásilného odporu, s požadavkem aby se minimalizovalo vymírání druhů a aby se zabránilo negativním důsledkům klimatické změny.[1]

Hnutí Extinction Rebellion se hlásí k občanským hnutím jako Occupy, Gándího hnutí za nezávislost, hnutí sufražetek, hnutí Martina Luthera Kinga a hnutí za občanská práva. Má v úmyslu iniciovat celosvětovou snahu o boj proti škodlivým změnám klimatu.

Extinction Rebellion ČR, která se zformovala před koncem loňského roku, je stejně tak jako její britský protějšek odhodlána k nenásilným protestním akcím na podporu přijetí okamžitých opatření na všech úrovních, která povedou k řešení krizové klimatické situace. Více na www.rebeliexr.cz

Hnutí má základní  tři požadavky:

 1) Říkejte pravdu – Vláda musí říkat pravdu o klimatické krizi, vyhlásit stav klimatické nouze a otevřeně komunikovat nutnost rychlých změn,

2) Jednejte teď – Vláda musí snížit emise CO2 na nulu do roku 2025 a zamezit dalším ztrátám biodiverzity,

3) Vytvořte shromáždění občanů – Vláda musí vytvořit shromáždění občanů pro rozhodování o řešení klimatické krize

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;