Robert Dušek, ČSSD

Výpovědní hodnota většiny prohlášení našich politiků, zejména obou velkých stran, je notoricky nízká až nulová. Myslím, že mnohá z nich jsou použitelná spíše pro vysílání rádia Jerevan. Rozhovor s europoslancem R. Duškem není v tomto směru výjimkou. Zasvěcený čtenář s posouzením řečeného nebude mít sebemenší problém. Čtenář Libereckého deníku, který by nebyl do libereckých poměrů a především událostí posledních týdnů a měsíců alespoň částečně zasvěcený, snad ani neexistuje. Nabízí se tedy otázka, proč vůbec na tento rozhovor reagovat?

Jedna jediná věta v textu mě k této reakci pohnula. Je natolik závažná a pro momentální politickou situaci na Liberecké radnici i klíčová, že přece jen stojí za krátkou polemiku.

Je to vyjádření pana europoslance Duška, že Jan Korytář roli primátora nezvládl a vůbec nepochopil, o čem koaliční spolupráce vlastně je! Je snad o tom, k čemu položili základy již Václav Klaus s Milošem Zemanem v podobě opoziční smlouvy? Rozumí se pod pojmem spolupráce rozdělení sfér vlivu a možností pro odčerpávání finančních prostředků z veřejných rozpočtů? Rozumí se pod pojmem koaliční spolupráce vlastně spolupráce zájmových seskupení za účelem osobního obohacování napříč celým politickým spektrem? Toto vše navíc pro veřejnost maskováno hrou na politickou koalici a opozici?

Tento systém funguje spolehlivě na všech stupních veřejné správy. Na republikové úrovni nebyla za posledních 20 let vyšetřena ani jedna kauza, bez ohledu na to, která z velkých stran byla zrovna u moci. Ani v Liberci to nefungovalo jinak. Zcela aktuálně má Liberec platit jen na pokutách za hrubé chyby při zadávání veřejných zakázek jen v minulých letech přes 10 milionů a další kauzy běží ...

Jan Korytář a lidé ze Změny tedy tento fakt, o čem spolupráce v politice vlastně je, zřejmě skutečně nepochopili. Pevně doufám, stejně jako většina slušných občanů Liberce, že to v tomto duchu Změna nepochopí ani v budoucnu. Věřím naopak, že ještě pevněji semknuta a libereckým pučem vysoce motivována k další politické práci zůstane i nadále taková, jaká byla v době svého vzniku a působení na radnici, byť je podle názoru R. Duška fanatickou sektou.

Na svůj názor pramenící z jeho vidění světa a systémových hodnot má jistě právo. Můj názor je naopak, že konformních stran a politiků na základě výše uvedených principů máme již více než dost.

Jiří Čeček

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;