V rozhovoru pro libereckou Mladou frontu ze dne 11. Srpna se hejtman Libereckého kraje Martin Půta neopomněl opřít i do Krajského protikorupčního pracoviště (KPKP) i jeho mateřské organizace Čmelák – SPP, o.s. Pan hejtman Půta si posteskl, jaká je na našem webu www.nasliberec.cz proti němu i proti jeho Starostům pro Liberecký kraj vedená zlá kampaň. Pokud Martinu Půtovi vadí, že je spojován s korupcí a klientelismem a píše se o tom, dovolujeme si mu navrhnout jednoduché řešení.

Hejtman Martin Půta nemůže KPKP přijít na jméno minimálně od dubna 2014, kdy jsme jako první upozornili na to, že nemluví pravdu, když se po první vlně policejních obvinění v kauze GPO/kostela Máří Magdalény snažil zakrýt a přímo překroutit svou roli v tomto případě. Bylo to KPKP, které jako první ukázalo, že právě Martin Půta prosadil na jednání ROP urychlené vyplacení milionů z fondů EU pro Metrostav v rámci zmíněného kontroverzního projektu.

Když půl rok na to policie obvinila v této z korupce a zneužití pravomoci i samotného Martina Půtu, pokoušel se pomocí spřátelených médií (nejprve s těmi ze Syneru) bagatelizovat své obvinění a převést vinu jinam. Vybraným médiím dokonce poskytoval policejní usnesení (byť to později nepravdivě popíral) s patřičným komentářem i částí policejních odposlechů. Usnesení se ovšem dostalo i do naší redakce a na webu www.nasliberec.cz jsme je zveřejnili v nezkreslené podobě, ze které je jasně vidět, proč policie Martina Půtu obvinila a že k tomu má důvod. Nenávist pana hejtmana ke KPKP dále rostla.

Na klidu mu jistě nepřidal ani rok 2015, kdy jsme upozornili na skutečnost, jak si kontroverzní fotbalový boss Miroslav Pelta nakupuje krajské radní, kteří mu pak mají schvalovat miliony pro jeho sportovní byznys. Nelze nevzpomenout ani na roli pana hejtmana, po jehož zásahu se jeho kolegové dopouštěli trapných názorových kotrmelců, aby jejich lži sám Martin Půta kryl a obhajoval.

KPKP se věnovalo a věnuje i dalším podezřelým případům souvisejícím s krajem, od ředitelských trafik pro stranické kamarády až po klíčové zakázky v hodnotě miliard jako je ta na dopravní obslužnost, kde profituje neméně podezřelá společnost Busline se svými vazbami na většinu politických stran, Starosty pana hejtmana Půty nevyjímaje.

Ale řešení je jednoduché: pokud chce mít pan hejtman klid a nechce, aby se jeho jméno objevovalo ve spojitosti s korupčními kauzami a klientelistickými vazbami, stačí málo. Začít se chovat jinak.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;