Liberecký zámek

Zastupitelé se včera shodli, dokonce i díky některým hlasům z opozice, že budou nadále přemýšlet o koupi a využití redernovského zámku v centru města, který je po dlouhá léta mrtvou zónou, ač nesporně patří mezi historicky i urbanisticky nejvýznamnější objekty ve městě. Oproti tomu není zase tak úplně jasné, jak má vypadat masivní modernizace liberecké nemocnice, která spíše vypadá na celou novou stavbu.

V počáteční diskusi občanů dominovalo zřízení osadního výboru v Janově dole, kdysi násilně osídlené vesnici za Reichenbergem, nyní krásné čtvrti s historickým nádechem, na kterou vedení města v Liberci klasickým stylem dlouhé roky kašlalo. Na vidle si krásně naběhla bývalá sociálně demokratická primátorka Martina Rosenbergová (a spolu s ní trochu i bývalý radní David Václavík ze Starostů).

Pohoršovali se, proč zástupkyně nově vzniklého osadního výboru děkuje Změně pro Liberec. Ta Martině Rosenbergové jednoduše odpověděla, že na jejich žádosti roky město kašlalo a jediní, kdo se o jejich problémy ve čtvrti (a není jich málo) zajímal, byli právě lidé ze Změny. Když se paní exprimátorka Rosenbergová ohradila, že to není pravda, že ona o ničem neví, že by se na ní někdo obracel, dostala studenou sprchu v argumentu, že právě jí byla směřována petice občanů kvůli situaci ve Volgogradské ulici. Ale být primátorkou je těžká práce, tak na to mezi nákupy, soukromou školou a kadeřníkem možná zapomněla.

Významným bodem jednání, byla přestavba Krajské nemocnice Liberec. Na zastupitelstvu vystoupil projektem pověřený profesor Petr Moos z ČVÚT, který celý plán připravil. Problém je v tom, že zatímco před necelým rokem zastupitelé, kteří věc schvalovali, počítali s tím, že na akci získají dotace. Nyní je jasné, že tomu tak nebude. Projekt počítá s masivní demolicí de facto celé staré čtvrti v areálu nemocnice nad Šaldovým náměstím, z čehož už se dnes ježí vlasy na hlavě památkářům i místním lidem. Ve finále to vypadá, že se bude vlastně stavět nemocnice zcela nová a Liberec do toho zase tolik nebude moc mluvit, jelikož je se svými osmnácti procenty jen minoritním akcionářem.

Asi nejdelší debata, očekávaně, proběhla kolem záměru odkoupit liberecký zámek. Navázala na diskuzi o hazardu, kde jeden z nápadů byl využít část libereckého zámku (nebo přilehlého Liebiegova paláce) jako místo, kde by mohlo vzniknout kasino v majetku města, čímž by byl městu generován zisk, který by pokrýval provoz zámku. S tím přišel Jan Korytář, za což si od opozice vysloužil kritiku, když ta zcela oprávněně vytáhla předvolební program Změny, kde se jasně píše o nulové toleranci k hazardu.

Na druhou stranu je pravda, že Změna hovořila o nulové toleranci soukromých míst i variantě jednoho, dvou míst, kde by hazard byl a zároveň by byl pod kontrolou města. Jak si s hazardem dovedla poradit neviditelná ruka trhu, kdy se v posledních letech, zejména za vlád ODS a ČSSD doslova město zaplevelilo hernami, ví v Liberci každý a zejména centrum si nese následky dodnes. Následná koalice (nyní ) Starostů a ČSSD pak s hazardem vedla boj/neboj v čemž po hříchu (zatím) pokračuje i Změna a ANO.

Nejvíce ale tento nápad (který se líbil některým opozičním zastupitelům) ukazuje, jak je diskuse o zámku zatím v plenkách. Totiž dalším účelem využití zámku by prý mohlo být centrum (i mezinárodního) setkávání a reprezentativní městské prostory. Jak by se tohle důstojné využití tlouklo s nějakým kasinem je nabíledni.  Ostatně zastupitelé si odhlasovali nakonec jen námět odkupu zámku, nikoliv závazný záměr. To tedy znamená, že věc je k diskuzi a to je dobře. Když k ní pozvou veřejnost i odborníky (historiky, urbanisty atd..) může to přinést své ovoce. Někdejší feudální dominanta města (a stále dominanta historická) si to zaslouží. A Liberečané také.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;