Liberecká radnice

Nezvykle se liberecké zastupitelstvo sejde i v půlce prázdnin. Důvodem svolání mimořádného zastupitelstva je zejména situace kvůli možné zástavě Tipsport arény, kterou chce město ručit v půjčce od banky. Půjčka má pak zase pokrýt kofinancování evropských projektů. Materiál předložil již v červnu náměstek Šolc (Liberec občanům), ale pro jeho závažnost bylo svoláno nové, mimořádné zastupitelstvo.

Bod č. 2 – Předfinancování akcí dotovaných ze zdrojů EU prostřednictvím směnečného programu
V červnu se zastupitelům se nelíbilo, že dostali návrh až "na stůl", tedy těsně před zasedáním. Přirozeně chtěli více času pro jeho prostudování. Nicméně do zastupitelstva zbývají tři dny a podklady pro toto důležité usnesení stále nejsou.

O co vlastně jde? Město chce skrze Sportovní areál Liberec dosáhnout na půjčku, kterou chce spolufinancovat evropské projekty. Liberec je po dvaceti letech vlády ODS již v takové situaci, že mu banky nechtějí půjčovat. Dvoumiliardový dluh, dosazovaní stranických a opozičně smluvních soudruhů na významná místa, obvinění z tunelování a nehospodárnosti pro nemálo čelných politiků, podivně připravené zakázky. Nepříliš lichotivá vizitka.

Nicméně na posledním zastupitelstvu varoval Jaromír Baxa ze Změny pro Liberec, že se může lehce stát, že město ve finále přijde o svou arénu, a to za cenu daleko nižší, než je její skutečná hodnota. Přitom by město muselo dál platit společnosti S group holding (Syner) velice výhodnou (pro Syner) smlouvu na spravování arény 14 milionů za rok.

Arénu postavila společnost Syner, tvoří významnou část libereckého dluhu. Před samotným hlasováním o výstavbě arény koupila společnost Syner několika zastupitelům výlet do Severní Ameriky, aby se pokochali krásou tamní NHL. Zakázku pak Syner získal, arénu postavil a dnes ji využívá za exkluzivních a velmi kritizovaných podmínek pro svůj hokejový klub. Město mu dokonce ještě platí za údržbu. Více se dočtete zde a zde.

Bod č. 3 – Smlouva o bezplatném využívání městkých pozemků a Bílými tygry
Společnost Syner chce skrze ministerskou dotaci vybudovat v blízkosti výše zmíněné arény sportoviště, které má následně využívat Tělovýchovná jednota Bílí tygři Liberec. Hodnota dotace z veřejných prostředků je zhruba 15 milionů korun. Městu Liberec náleží pozemky, kde mají sportoviště stát a Syner je chce bezplatně využívat pod dobu deseti let.

Zastupitelstvo má toto posvětit s tím, že za deset let přijde vybudované sportoviště do jeho majetku. Otázkou je, jak budou sportoviště za deset let vypadat a zda se v budoucnu neobjeví některé dodatky smlouvy, které současný návrh naprosto pozmění.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;