Liberecká radnice

Únorové zastupitelstvo vypadá klidně, ale jistě i na něm dojde k několika názorovým střetům. Vedení města musí vysvětlovat, na co vlastně chce půl milionu pro „Evropské město roku“, když oproti tomu zásadním, a téměř likvidačním způsobem, krátí městské fondy pro kulturu či sport. Dojde i na další politické odvolání. Z finančního bude muset odejít Jan Kubeš, který se stal nepohodlným pro nepříjemné otázky a vlastní hlavu. K diskuzi se zastupitelé sejdou i nad osudem kdysi tolik milovaného Lesního koupaliště, kterému volný trh vzal právo na současnost a šálivá síla evropských dotací zase budoucnost.

Body č. 5 a č. 6 – Návrhy na vyřízení podnětů ze strany občanů – o dani z nemovitosti, kterou nechtějí platit Hanychovští a o hazardu
Zastupitelstvo se hned ve svém úvodu bude zabývat dvěma podněty, se kterými za ním přišli občané města. V prvním případě se jedná o petici obyvatel Hanychova, kteří podobně jako Vratislavičtí, nechtějí platit zvýšenou daň z nemovitosti. Zřejmě ale neuspějí. Vratislavickým obyvatelům ovšem byla udělena výjimka, zdůvodněná jistou specifičností Vratislavic. Nicméně na zastupitelstvu padlo, že důvodem může být i stranická příslušnost vratislavického starosty, který je v libereckém zastupitelstvu za Liberec občanům, podobně jako například náměstek primátorky pro ekonomiku a předkladatel zvýšené daně z nemovitosti, Jiří Šolc.

Dalším podnětem bude petice za razantnější postup radnice proti hernám a hazardu. Jejími iniciátory jsou občané z iniciativy Je čas nemlčet a někteří zastupitelé za Změnu pro Liberec (V.Chvála, J.Korytář). Signatářům petice se nelíbí liknavý postup radnice vůči hernám ve městě. Připomeňme, že za poslední roky v Liberci vyrostlo na neuvěřitelných 151 heren, čím se město pod Ještědem zařadilo mezi místa s největším počtem provozoven hazardu. Provozování heren s sebou přináší negativní sociálně patologické a v posledních letech se z nárůstu gamblerské závislosti stává vážný společenský problém. Spousta heren slouží například i jako „pračky na peníze“, když je v nich legalizován zisk ze závažné trestné činnosti. Další stinnou stránkou přítomnosti heren je i estetické zhodnocení místa.

K hanychovskému protestu se dočtete více zde. K petici za razantnější postup vůči hazardu je potom odkaz zde.

Bod č. 9 – Rozpočtová opatření na rok 2012
Asi nejzajímavější složkovou navrhovaných rozpočtových opatření je skutečnost, že na polovinu jsou kráceny fondy kulturní, zdravotní i sportovní, přičemž je třeba vzít na vědomí, že například kulturní fond byl hluboce podfinancován již v minulosti.

Oproti tomu ale město uvolňuje celých půl milionu (což je více než polovina kulturního fondu na celý rok) na propagaci Evropského města sportu (schováno v položce s názvem "Prezentace v časopisech a v médiích"). Možná až dost peněz na to, že zastupitelé dosud nebyli seznámeni s tím, co se vlastně během evropského města sportu má dít a k čemu má propagace sloužit. Více zde

Bod č. 10 - Odvolání Jana Kubeše z postu člena finančního výboru
Jan Kubeš byl na post jmenován za Unii pro sport a zdraví (USZ). Oficiální důvody jeho odvolání jsou malá účast na jednání výboru (Kubeš se účastnil cca poloviny jednání) a stará známá „špatná komunikace“ s klubem USZ. Pravda je ovšem taková, že Jan Kubeš (podobně jako např. Zuzana Kocumová) si často dovolil hlasovat jinak než koaliční část USZ, která kopíruje linii s ČSSD, Libercem občanům, VV a opozičně smluvní ODS.

V případě snah Jana Kubeše o získání výročních zpráv Ještědské sportovní provozující za finanční podpory města bazén dokonce neuspěl ani u svého kolegy z kandidátky Jiřího Rutkovského (náměstek za USZ). Pro úplnost je třeba dodat, že náměstek Rutkovský si nechal zpracovat právnický posudek u vedoucího právního odboru na magistrátě, na jehož základě Janu Kubešovi nevyhověl.

A malá poznámka k procentuální účasti na jednání výboru – jsou jmenovaní za koaliční strany, kteří mají několikanásobně větší neúčast na komisích a výborech než Jan Kubeš (někteří tam nechodí zkrátka vůbec a přitom pobírají odměny) a nikomu to nikdy a nikde nevadilo… Více zde

Bod č. 15 – Město kupuje Lesní koupaliště
Město Liberec se má stát vlastníkem nyní živě diskutovaného areálu kdysi oblíbeného Lesního koupaliště, které zhruba 15 let ostudně zpustlo. V roce 2003 se majitelem koupaliště stal Sportovní klub Ještěd, který zde měl po dobu nejméně deseti let nadále koupaliště provozovat, k čemuž nikdy nedošlo. Město nyní hodlá desítky let oblíbený a neviditelnou rukou trhu zdevastovaný areál získat za předem dohodnutou cenu cca 2,9 milionu a pomocí dotací zde chce vybudovat ekocentrum za 3O milionů.

Nemalá část občanů je ovšem proti a přeje si zachování původní funkce místa, tedy primárně rekreačního objektu s koupalištěm. Více zde

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;