Liberec-zastupitelstvo

Květnové zastupitelstvo bude, zdá se, o evergreenech liberecké politiky posledních několika měsíců. Kdysi tolik vychyvalovaný "krizový management" městské akciovky Sportovní areál Ještěd bude opět žádat o miliony do svého rozpočtu, kdy oficiálním důvodem je letošní mírná zima. Město možná koupí zpět školní budovu na Františkově, kterou nedávno prodalo firmě s problematickým personálním zázemím a vedení radnice bude opět prezentovat svůj boj/neboj s hazardem.


Body č. 4. a 5. – schválení nových stanov městských společností Liberecká IS a Technické služby města Liberce, a.s.

Obě městské společnosti disponují značným majetkem a minimálně Technické služby představují klíčovou a strategickou organizaci, ač se vedení města v minulosti snažilo prosadit jejich prodej. Nyní má přijít změna jejich stanov. Ukáže se, zda to přispěje například větší k transparentnosti, protože obě společnosti vytrvale odmítají, skrze politiky v jejích orgánech (Technické služby – zejména ČSSD, Liberecká IS – zejména Starostové pro Liberecký kraj), poskytovat informace o svém hospodaření. V minulosti proběhl i soud, kdy liberecký občan Petr Červa dosáhl svého práva na informace, která mu Liberecká IS odpírala. Více zde a zde.

Bod č. 6 – 7 milionů pro Sportovní areál Ještěd

Městská akciovka Sportovní areál Ještěd, která je dnes předmětem soudního sporu mezi bývalým vedením města v čele s Jiřím Kittnerem, dluží městu zhruba 73 milionů korun. Nyní má město své akciovce poskytnout dalších 7 milionů kvůli letošní teplé zimě.

Současné vedení navíc není schopno svůj celkový dluh splácet a proto se mu již v minulosti dostalo prominutí, respektive uvolnění platebních podmínek (v tomto roce má např. splácet o milion méně).  Situace je o to paradoxnější, že současný ředitel Jan Svatoš , byl na své místo povolán po převratu na liberecké radnici na jaře 2011 coby krizový manažer.
Nicméně již tehdy liberecká opozice ukazovala, že byl do funkce instalován za nezvyklým způsobem za asistence předsedy představenstva a libereckého radního Petra Černého (nezávislý, zvolený za VV). Skutečným důvodem jeho instalace pak mělo být jeho přátelství s bossem místní ČSSD Robertem Duškem. Více zde.

Bod č. 12 – odkup budovy od soukromé vysoké školy Karla Engliše

Vedení města předkládá návrh, aby zastupitelé schválili zpětný odkup původní budovy základní školy na Švermově ulici na libereckém Františkově. Původně chtěli její zástupci za nemovitosti 11 milionů korun, za kterou v roce 2011 budovu od města koupili. Nyní přicházejí s nabídkou sedmi milionů. Vedení města chce na nabídku přistoupit, argumentuje například tím, že do budovy byl za poslední tři roky investován zhruba milion korun a že je zde nasmlouvaný nájem, který má městu přinést navíc dalších 1,4 milionu.

V roce 2011 vedení radnice prosadila prodej objektu, a to přes všechna varování.  Tehdy byla kritizována jak nízká cena objektu, tak způsob prodeje, kdy město odmítlo takto významný objekt inzerovat a vyloženě šlo na ruku zájemci. Tím byla Vysoká škola Karla Engliše, která je skrze správní orgány napojená na ODS (ODS je se současným vedením města v tiché, opozičně smluvní koalici) a majitelé (známí z aféry z plzeňských práv) této školy byli stíháni i obžalováni z korupčního jednání, „tunelování“ i napojení na organizovaný zločin. Více zde.

Bod č. 30 – omezení hazardu

Vedení města se chystá opět o něco málo zúžit seznam míst, kde je možné provozovat hazard. V Liberci má být o šest heren méně a jejich počet se má po letech dostat pod stovku. Odborníci, občanští aktivisté i opozice ale dlouhodobě liknavý a opatrný přístup města k hazardu kritizují a ukazují na to, že je to v případě tak nebezpečného sociálního jevu, kterým hazard je, pokrytecké konání. Více zde.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;