Liberec-městské zastupitelstvo

Hlavní téma letošního březnového zasedání zastupitelstva města Liberce je jasné – záměr prodeje technických služeb. Náměstek Šolc se svým návrhem ale pravděpodobně pohoří, protože se blíží volby a i jindy mlčenliví koaliční partneři v sobě objevili starostlivé správce veřejného majetku. Opozice (Změna, KSČM) navíc tento chystaný krok kritizují dlouhodobě. Vedle prodeje TSML se bude řešit, co se školkou ve Věkově ulici a dopady extrémně teplé zimy, která právě končí.


Bod č. 4 – čestné občanství města pro docenta Rudolfa Anděla

Město Liberec vzdává poctu významnému českému historikovi a pedagogovi, rodáku z Jizerských hor, docentu Rudolfu Andělovi, který se letos na jaře dožívá devadesáti let. Zastupitelé mu za jeho celoživotní přínos pro město i jeho vědecké a pedagogické dílo hodlají udělit čestné občanství města Liberce.

Rudolf Anděl působil jako středoškolský a posléze vysokoškolský pedagog, do dnešních dní vyučuje na zdejší Technické univerzitě Liberec. Jako historik se profesně zabýval historií našeho regionu, kastelologií nebo dějinami husitského hnutí. Více zde.

Bod č. 9 – opakované odmítnutí odkupu budovy zaniklé Vysoké školy Karla Engliše.

Již před dvěma měsíci zastupitelé města odmítli zpětný odkup školní budovy na Františkově, kde byla po nějaký čas provozována soukromá Vysoká škola Karla Engliše. Původně chtěli její zástupci za nemovitosti 11 milionů korun, nyní přicházejí s nabídkou sedmi milionů. Vedení města navrhuje i tuto nabídku odmítnout. Otázka je, co v objektu nakonec vznikne.

V roce 2011 vedení radnice prosadila prodej objektu, a to přes všechna varování.  Tehdy byla kritizována jak nízká cena objektu, tak způsob prodeje, kdy město odmítlo takto významný objekt inzerovat a vyloženě šlo na ruku zájemci. Tím byla Vysoká škola Karla Engliše, která je skrze správní orgány napojená na ODS (ODS je se současným vedením města v tiché, opozičně smluvní koalici) a majitelé (známí z aféry z plzeňských práv) této školy byli stíháni i obžalováni z korupčního jednání, „tunelování“ i napojení na organizovaný zločin. Více zde.

Bod č. 10 – snížení ceny za školku ve Věkově ulici

Městu se dlouhodobě nedaří historickou vilu v ruprechtické Věkově ulici, kde se nacházela mateřská školka. Protože objekt pro své účely nevyhovoval, byla pro děti z Ruprechtic i okolí postavena školka nová, kontejnerová. Její realizace, průběh výběrového řízení i výsledná cena, ale vzbudily u opozice i části veřejnosti značné otazníky i pohoršení. Cena vily, kde školka původně sídlila, se snížila z původních 9,3 milionů na necelých 6 milionu korun. Více zde.

Bod č. 16 – 7 milionů pro Sportovní areál Ještěd

Město chce na základě žádosti ředitele městské akciovky Sportovní areál Ještěd vyčlenit mimořádných 7 milionů korun na dofinancování organizace, která se nachází ve špatné finanční situaci způsobené nezvykle mírnou zimou. Více zde.

Bod č. 17 – záměr prodeje Technických služeb města Liberce

Náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc minulý týden oznámil záměr prodeje klíčové městské společnosti Technické služby města Liberce. Během týdne ovšem s tímto svým plánem tvrdě narazil jak u opoziční Změny pro Liberec (proti je tradičně i KSČM), která tento záměr kritizuje dlouhodobě a vyvolala (i) kvůli němu loni první městské referendum, tak i koaličních sociálních demokratů. Vedle nich se proti Šolcově návrhu postavili i vlastní zastupitelé z Liberce občanům/Starostové pro Liberecký kraj. Je znát, že se blíží volby a kontroverzní (a hlavně u veřejnosti nepopulární) krok si žádná strana nechce vzít na triko. Více zde.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;