Změna pro Liberec

Ve čtvrtek 15. května proběhla v Knihkupectví Fryč beseda na téma regulace hazardu. Hosty na besedě, kterou pořádalo o.s. Změna pro Liberec byli Martin Svoboda (předseda o.s. Občané proti hazardu) a Matěj Hollan (předseda o.s. Brnění).

Martin Svoboda na začátku ukázal příklady, kdy byly herny v Praze nebo Brně zrušeny a na jejich místě vznikly restaurace, prodejny textilu nebo automobilů.

Jak řekl Martin Svoboda na závěr prezentace - Liberec patří k městům, kde by podobný efekt mohl také nastat. Jedním z příkladů pozitivní proměny veřejného prostoru po odchodu herny jsou Vratislavice, kde již více než rok funguje místo herny pekařství Bláha.

Matěj Hollan promluvil o regulaci hazardu a zdůraznil, že zákaz nejtvrdší formy hazardu, heren s hracími automaty, vůbec neznamená prohibici, jak je někdy zdůrazňováno. I po zákazu heren zůstávají možnosti kurzového sázení nebo třeba živého hraní, jejichž společenská nebezpečnost je mnohem menší.

Jaromír Baxa k tomu říká: „Herny v Liberci jsou dnes z velké části v podstatě nelegální. Máme jich tolik proto, že město při jejich povolování v minulosti nerespektovalo zákon a totéž se dá říct o povoleních vydávaných ministerstvem financí v minulých letech. Zákaz nelegálního byznysu by v podstatě pouze vrátil situaci do normálu.“

Občanské sdružení Brnění stojí mimo jiné za projektem Mapyhazardu.cz, který v minulosti ukázal, kolik heren se v České republice provozuje v rozporu se zákonem. „V době, kdy v Liberci bylo 151 heren, bylo celkem 68% z nich provozováno v rozporu se zákonem. Vzhledem k tomu, že řada heren porušuje dodatek vyhlášky, jak ukázala kontrola, kterou jsme provedli začátkem dubna, budeme sledovat další postup vedení města v těchto případech“ říká Pavel Felgr.

Kateřina Absolonová dodává: „Liberec opakovaně nevyužívá svých regulačních možností, které by mohly vést ke zlepšení života obyvatel města. Krom stravování ve školách, kde jsme se opakovaně snažili o intervence, a které je nově regulováno přímo ministerskou vyhláškou, je regulace hazardu dalším exemplárním příkladem nečinnosti tam, kde již dávno bylo možné ze strany města zasáhnout. Peníze mohou občané utrácet podstatně smysluplněji.“

Kateřina Absolonová, Pavel Felgr, Jaromír Baxa
a tým Změny pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;