Liberec-hazard

Tisková zpráva ZpL: Na čtvrteční zastupitelstvo předkládá vedení města návrh, který nazývá postupem na regulaci hazardu v Liberci. Nejedná se však o žádnou skutečnou regulaci hazardu, ale pouze o pár nařízení směřujících k odstranění některých forem reklamy a mírné zpřísnění podmínek pro provozování heren. Navíc vymahatelnost těchto opatření je sporná.


Podle navrhovaného materiálu tak provozovatelé  heren  do budoucna nebudou smět používat světelnou reklamu, z ulice do provozovny na automaty nesmí být vidět, budou odstraněny herní symboly a na jiných nemovitostech bude zákaz jakýchkoliv upoutávek na hernu v okolí.

 „Do únorového zastupitelstva měl být připraven návrh vyhlášky, která bude směřovat k uzavření provozoven hazardu v lokalitách do 100 m od škol a školských zařízení. Tuto variantu by náš klub uvítal a podpořil. Na webu města však tento materiál dosud není zveřejněn, zřejmě se o něj dosud vedení města dohaduje. Prostě neví, jak moc chce či nechce peníze z hazardu. Je až s podivem, že městští radní dosud nepochopili, že když lidé nenahází peníze do automatů, tak je mohou utratit někde jinde, nejspíš podstatně užitečněji,“ říká Vladislav Chvála.

,,Úpravy v provozovnách by měly proběhnout do konce letošního března, ale dle předloženého materiálu je kontrola provedených opatření náměstku Šolcovi uložena až na říjen. Takže půl roku se de facto nemusí dít nic, “ doplňuje Kateřina Absolonová.

Zastupitelé za Změnu pro Liberec v minulosti připravili vyhlášku, která by vytlačila hazard z historického centra města, z bezprostřední blízkosti škol, školských zařízení, budov státních orgánů a církví, zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče. Jejich množství by tak bylo razantně sníženo o téměř 75%. Tento návrh však vládnoucí koalice spolu s ODS neschválila.

Čtyři pětiny veřejnosti přitom vnímají hazard jako závažný celospolečenský problém, v této souvislosti se rovněž jednoznačná většina domácí populace (přes 87 procent) domnívá, že by jednotlivá města  měla zcela zrušit herny v centrech měst a v okolí škol. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti Sanep, jehož závěry rovněž ukázaly, že více než dvě třetiny veřejnosti jsou pro úplné zrušení hazardu.

,,V situaci, kdy proces skutečného omezování heren v jiných městech již začal, může se Liberec brzy stát jedním z posledních směšných obhájců heren,“doplnila Kateřina Absolonová.

                                                                       Kateřina Absolonová, Vladimír Chvála, zastupitelé za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;