referendum Liberec

Tiskové prohlášení přípravného výboru: ,,Chceme poděkovat všem libereckým občanům, kteří v pátek přišli k referendu a dokázali tak, že jim osud města není lhostejný. Referendum nebylo zbytečné, jak liberecká radnice opakovaně tvrdí, protože kdyby se nepořádalo, tak už by letiště a možná i Technické služby byly prodané,“ říká Pavel Felgr.

,,Referendum nebylo zbytečné, protože 97 % z  13 599 lidí, kteří  k referendu přišli,  řeklo prodeji letiště, TSML a dalšího majetku vyřazeného z privatizace jasné NE,“ dodává Zuzana Tachovská. Občané tak dali vedení města  jasný vzkaz, jaký mají na další výprodej městského majetku názor a my věříme, že  vedení města bude názor 13 194 lidí, což je jen tak mimochodem 2x tolik lidí než volilo libereckou primátorku, respektovat.

Jan Korytář k tomu dodává: „Pokud někdo tvrdí, že k referendu přišlo pouze 17% voličů, tak já to vidím jinak. Já vidím, že ze všech lidí, co přišli, podporuje záměr radnice prodat letiště a TSML necelých 5% lidí. A to je opravdu málo.“

Ve Švýcarsku, jejichž ústavní a politický systém je často pokládán za příklad k následování,  je referendum, jako institut přímé demokracie ,využíváno ze všech zemí na světě nejvíc. O výsledku referenda rozhoduje nadpoloviční většina odevzdaných hlasů, bez ohledu na to, kolik lidí k referendu přijde.

Tímto referendem nic nekončí, naopak, otevírá se nová etapa pro občany, neboť zkušeností nabytých s přípravou toho prvního, budeme moci využít u dalších, pokud bude v Liberci takové vedení, které nebude se svými občany chtít příliš diskutovat. A pokud Změna dostane v příštích komunálních volbách důvěru, bude místní referendum jedním z nástrojů, jak se budeme snažit zjišťovat názor občanů města na klíčové otázky týkající se fungování a dalšího rozvoje Liberce.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;