Transparency International-Liberec

Do posledního místa zaplněný velký sál Krajské vědecké knihovny v Liberci byl svědkem veřejné debaty, která na téma zadlužení města uspořádala Transparency International ve spolupráci s místními občanskými sdruženími – o.s. Čmelák-SPP, Je čas nemlčet, o.s. „D“. Na pořad přišlo seznámení přítomných občanů s vývojem, aktuálním stavem i možnou budoucností městského dluhu, případy modelových libereckých a pražských kauz i věcná diskuze v druhé půlce večera.

V úvodu besedy s názvem „"Zadlužený Liberec - co k tomu vedlo, jaká je dnes situace a jak z toho ven?“ seznámil s organizací Transparency International (TI) i projektem Kurzy občanské protikorupční sebeobrany programový ředitel TI Radim Bureš. Všichni z příchozích zhruba 130 občanů Liberce, kteří debatu navštívili, si mohli rovněž odnést brožury, gamebook nebo i netradiční deskovou hru, která si klade za cíl seznámit je s nekalými praktikami, bohužel obvyklými na českých a moravských radnicích a krajích.

Po Radimu Burešovi vystoupil Jaromír Baxa, krajský a městský zastupitel za Změnu a zároveň ekonom a pedagog z Univerzity Karlovy v Praze. Ve svém příspěvku shrnul problematiku zadlužení Liberce, jak k němu došlo, i to, jak se dařilo bývalým městským vládám dlouhé roky kupící se dluh před občany skrývat. Jaromíra Baxu doplnil Jaroslav Tauchman, redaktor serveru nasliberec.cz. Ten občanům v sále představil několik libereckých kauz, na kterých bylo demonstrováno, jak byl dluh během let utvářen.

Za zástupce TI posléze promluvil její analytik Stanislav Beránek, který Libereckým na příkladu aktuální kauzy z Prahy 8 ukázal, že ani v hlavním městě nejsou problémy se spravováním obce a svěřeným majetkem zásadně odlišné. Právník TI Petr Leyer pak vyjmenoval několik legislativních úskalí a nástrah českého právního systému, které napomáhají  netransparentní politice zmínil i právní cesty, jak jim možné čelit.

V druhé půli středečního více jak dvou a půlhodinového večera pak začala samotná debata. Na jejím začátku vystoupil liberecký náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc, který se jí aktivně účastnil i nadále. Ze všech pozvaných zastupitelů města i kraje na debatu dorazili ještě hejtman Martin Půta a zastupitelé za Změnu pro Liberec Květa Morávková a Ondřej Petrovský. Občané Liberce následně kladli panelistům dotazy ohledně městského zadlužení nebo vyjadřovali své názory na to, v jakém stavu je současný veřejný život v Liberci i celé zemi a jak jej mohou či nemohou ovlivnit.

„Jedním z požadavků vzešlých z diskuse bylo, aby politici občanům více naslouchali. Akce sama tento požadavek naplnila, řada městských a krajských politiků, včetně hejtmana Půty, seděla v sále a poslouchala názory nevládních organizací i občanů. Pro nás je to dobrý příslib do budoucna“, hodnotí akci Radim Bureš.

Nakonec byli příchozí občané pozváni na více prakticky zaměřený Kurz občanské protikorupční sebeobrany, a to 25. září od 17 hodin rovněž ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci. Cílem tohoto školení je seznámit občany libereckého regionu s možnostmi, jak efektivně postupovat v boji proti korupci a klientelismu.

„Jsme rádi za možnost vystoupit a otevřeně  debatovat s libereckými občany, navíc po boku Transparency International. Myslím, že debata byla úspěšná, nejen pro velký počet zájemců, ale i pro věcný a konstruktivní duch, který jí provázel,„ uvedl  Jaroslav Tauchman, redaktor serveru nasliberec.cz

[widgetkit id=64]

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;