referendum Liberec

Liberecké zastupitelstvo sice vyhlásilo referendum o privatizaci strategického majetku města, ale dvakrát přitom porušilo zákon o místním referendu. Přípravný výbor proto podá žalobu ke krajskému soudu. Zastupitelstvo totiž nerespektovalo termín navržený přípravným výborem a odhlasovalo termín od 13. září do 4. října. Navíc na návrh ODS zastupitelstvo proti vůli přípravného výboru odhlasovalo jiné znění referendových otázek.

„Obrátíme se nyní na soud a budeme se domáhat vyhlášení referenda na termín nejbližších parlamentních voleb, jak jsme dopředu žádali. Jinak hrozí, že referendum nebude platné, pokud by přišlo méně než 35% voličů. Vedení města spolu s ODS chtějí privatizovat letiště a TSML ještě před dalšími komunálními volbami a proto se snaží různými způsoby platnost a závaznost referendum překazit ,“ řekl zmocněnec přípravného výboru Jan Korytář.


Členka přípravného výboru Zuzana Tachovská k tomu dodává: „Je naprosto bezprecedentní, že návrh ODS, který zastupitelé odsouhlasili, zasáhl do znění referendových otázek. Podle zákona může zastupitelstvo referendum jedině vyhlásit a případně stanovit termín hlasování, pokud ho nenavrhne sám přípravný výbor. Krok zastupitelů nemá žádnou oporu v zákoně, a proto se proti tomu budeme bránit u soudu.“

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;