Václav Horáček

 Skutečně nezávidím svým kolegům z libereckého krajského zastupitelstva, že nyní budou rozhodovat s člověkem, který je podezřelý z týrání politických vězňů v době hluboké totality. KSČM opakovaně tvrdí, že se s vlastní minulostí již vyrovnala a odtrhla se od ní. Právě tím, že na svou kandidátku před volbami umístili Josefa Vondrušku, který nyní zaujme uvolněné místo v krajském zastupitelstvu, ale komunisté dokázali, že opak je pravdou.

Jakkoli ctím demokratickou volbu a fakt, že díky ní se pan Vondruška nyní stane krajským zastupitelem, vyjadřuji s tím tímto svůj hlasitý nesouhlas a odpor. 
Je to jako facka hozená všem politickým vězňům, všem slušným lidem nejen v Libereckém kraji, ale v celé České republice, když člověk, podezřelý z mučení politických vězňů ve věznici v Minkovicích, ozdoba totalitního režimu, který porušoval základní lidská práva a svobody, se stává v těchto dnech krajským zastupitelem.

Opravdu tak rychle zapomínáme? Opravdu jsme jako národ připraveni na takové plivance do vlastní tváře?
Připomeňme si, co o Josefu Vondruškovi řekl jeden z jeho přímých pamětníků ve věznici v Minkovicích, disident a občanský aktivista John Bok:

Dobrý den,
rád bych se vás zeptal, jestli jste ten Vondruška, který se choval k politickým vězňům tak, že by měl být za to zavřený a měl by chodit kanálama. A taky proto, abych nikomu nenadával omylem do komunistických zločinců a úchylných sadistů.
Vy se teď možná smějete a myslíte si, jak jste vyzrál nad svými oběťmi a nad osudem.
Jiří Gruntorád, Jiří Wolf, Pavel Wonka, Vladimír Hučín, pan Hartman a nespočet jiných politických i nepolitických vězňů jsou věrohodnými svědky vaší bestiality. I prokurátora Urválka nakonec dohnalo jeho svědomí a zbaběle utekl před zodpovědností a oběsil se. Sebevražda však nikdy nemůže sejmout se zločince jeho vinu. Věřím, že přijde den a vy se budete zodpovídat za své zločiny, podlost a zbabělost. Vaše zhovadilost je demonstrována navíc tím, že máte tu drzost být zákonodárcem. Být vámi bál bych se, že někdo z těch, které jste mučil a trýznil vykoná svojí spravedlnost. Nebylo by se co divit neboť když selže právo a spravedlnost, bezmoc nutí oběti brát zákon do svých rukou.
John Bok, v Praze 5. 9. 2006

Ve světle současného dění se obávám, že John Bok měl tehdy pravdu, jen nevěděl jak smutnou. Josef Vondruška, zdá se, skutečně vítězí nad svými obětmi i osudem. Jen český národ by z této výhry neměl mít velkou radost, protože je jeho vlastní prohrou. Nevzdejme se a vyjadřujeme svůj nesouhlas s tímto děním. Dejme KSČM jasně najevo, co si o jejich rozhodnutí myslíme. Nebuďme tiše. Buďme slyšet!

Nemohu dnes, bohužel, být přítomen setkání těch, kterým toto není jedno přímo před budovou Libereckého kraje. Ale takto na dálku, vzkazuji vám všem – děkuji za váš zájem, děkuji za to, že nemlčíte. Nemlčím s vámi!

 Václav Horáček, poslanec Parlamentu ČR za TOP 09

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;