17. srpna uplyne 300 let od začátku nejdelší stávky v dějinách Liberce, kdy se vzbouřili pláteničtí tovaryši nespokojení s podmínkami práce a se mzdou. Liberecko po staletí vynikalo rozvinutou textilní výrobou, jejíž počátky sahají hluboko do feudalismu. Domácká výroba plátna, založená na pěstování lnu, byla nutným doplňkem naturálního hospodářství v severočeských horských oblastech, které nebyly příliš vhodné pro pěstování dalších rostlin. To nahrávalo chovu hospodářských zvířat a souvisejícímu zpracování ovčí vlny k výrobě sukna. K výraznému rozvoji soukenictví došlo v první polovině 17. století, o století později se Liberec stal významným průmyslovým centrem Rakousko-Uherska s rozvíjející se česko-německou dělnickou třídou.

"Svobodný a otrok, patricij a plebejec, baron a nevolník, cechovní mistr a tovaryš, vedli nepřetržitý boj, tu skrytý, tu otevřený, boj, který pokaždé skončil revolučním přetvořením celé společnosti nebo společným zánikem bojujících tříd."

Friedrich Engels a Karl Marx, Manifest komunistické strany

Ještě dlouho před tím, než se v průběhu průmyslové revoluce zformovala třída průmyslového proletariátu, vytvořil se v rámci cechovního řemesla a manufakturní výroby zárodek pozdějšího dělnického hnutí v podobě námezdních dělníků, a mezi nimi právě tovaryšů plátenického a soukenického cechu. V pátém dílu Levicové turistiky se vydáme po stopách tovaryšské stávky z roku 1722 a související historie dělnického hnutí. Oproti komerčnímu pojetí turistiky jde o variantu spojující sportovní vyžití, politiku a zábavu, ohleduplnou nejen k přírodě a místním obyvatelům, ale také k peněženkám zúčastněných. Trasa je navržena tak, aby ji bez větších obtíží zdolali mladí i starší lidé, či rodiče s dětmi.

"Vznikalyť stávky, jakž uvedeno, pro stravu, pro mzdu, pro bití, pro kruté trestání nedbalosti, pro nepříjemnou dobu výpovědní, pro obmezení tovaryšů v organizaci jejich, zvláště po stránce finanční, pro znesnadnění přístupu k misterství. Při stávkách, jak doloženo, držívali čeští tovaryši s německými; některou způsobili také Němci sami (truhláři r. 1565). Zdá se, že právě cizí tovaryši sem přinášeli kvas nespokojenosti."

Zikmund Winter, Český průmysl a obchod v XVI. věku

Těšit se můžete na tato zajímavá místa:

Šibeniční vrch: připomínka nejdelší stávky v dějinách Liberce – tovaryšských bouří z roku 1722 (výročí 300 let)
Tovaryšský vrch: dřívější místo setkávání tovaryšů a dělníků
Dělnické hospody a další vyhlášené lokály: někdejší hospody U Jelena a U Medvěda, hostince U Hvězdy a U Zlatého gryfa, restaurace Střelnice a dalšíMistrovský dům soukeníků: historický cechovní dům soukeníků s vyhlášenou kavárnou U Korunního prince Rudolfa
Soukenické a řemeslnické domy Bedřichova města (Friedrichstadt): pozůstatky typické rázovité zástavby v někdejší převážně řemeslnické čtvrti

Sídla redakcí socialistických časopisů: památná místa populárních socialistických časopisů Arbeiterfreund a Der Freigeist

Liberecké Benátky a atmosféra staré tovární čtvrti: pozůstatky továren, mlýnů, nádrží a náhonů v oblasti kolem Lužické Nisy a Harcovského potoka

Akce se uskuteční 9. srpna 2022. Sraz je v 16:00 na někdejším Šibeničním vrchu, na rohu ulic Plátenická a Na Perštýně.

Zájemci a zájemkyně nás mohou kontaktovat na našem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Tisková zpráva spolku Libereds

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;