Jak řešit drahé bydlení ve městě? Všechna západní města už dávno přišla na to, že bez aktivity politických představitelů města se tento problém nevyřeší. Soukromí developeři nikdy na trh nepustí takové množství bytů, které by cenu bytů snížilo a tím ohrozilo jejich zisky. Je tedy nutné, aby na trh s nemovitostmi vstoupilo i město. Námi zpracovaná analýza pozemků města dospěla k jejich potenciálu - 1.000 bytů je zcela reálných!

Právě s tímto programem jde do voleb uskupení Liberec otevřený lidem. Garant tohoto tématu, Jindřich Felcman, který se již přes 15 let živí v oboru územního plánování a veřejného stavebního práva, za účelem přípravy tohoto programového bodu zpracoval analýzu významných pozemků ve vlastnictví města Liberec:
„Po divokých privatizačních 90. letech a následné "kittneriády" bohužel pozemků kdysi bohatému Liberci moc nezbylo. Nicméně i tak je jejich kapacita stále dostatečně velká, aby se z Liberce mohl stát významný hráč na realitním trhu. Konkrétně je jejich kapacita daná regulací platným územním plánem celkem pro 1.956 bytů!“

Jak by bylo možné tyto pozemky využít pro snížení ceny bytů? J. Felcman vysvětluje:
„Pokud by se při reálné projektové přípravě těchto pozemků a snaze o kvalitní urbanistické řešení dosáhlo pouze poloviny této kapacity, stále jde o 1.000 bytů. Za posledních 20 let se přitom v Liberci stavělo cca 260 bytů ročně. Z toho představuje menší polovina byty v rodinných domech, tedy byty stavěné zpravidla individuálními stavebníky. Pokud by město Liberec stavělo cca 50 bytů ročně, stalo by se tak dominantním developerem na území města. Po dobu příštích 20 let by mohlo tudíž významně určovat ceny bydlení ve městě.“

Výhodou města je, že nemusí při své výstavbě splácet půjčky na předražené pozemky, jejichž cena je v současnosti vyhnána do extrémních výšin. Byty postavené městem tak budou podstatně levnější. Většinu z nich město nebude prodávat, ale pronajímat. Tím ovšem vytvoří tlak na cenu bydlení i u soukromých pronajímatelů a developerů. Bydlení ve městě bude dostupnější, děti současných Liberečanů nebudou muset hledat bydlení v okolí. Zároveň bude město schopné přilákat nové obyvatele, navýší si tak daňové příjmy a městská výstavba tak bude zároveň i startem k ekonomické prosperitě města.

Prezentace a debata na téma městské výstavby

Za účelem podnícení diskuze na téma městské výstavby zorganizovalo uskupení Liberec otevřený lidem popularizační akci „Městské bydlení Liberec“. V rámci ní se tento týden uskuteční soutěžní studentský workshop, jehož předmětem je návrh obytných staveb na vybraných pozemcích města. Prezentace nejlepších projektů se uskuteční ve čtvrtek 16. 6. od 19:00 v kavárně Knihkupectví a antikvariátu Fryč v Pražské ulici. Od 20:00 bude následovat diskuze na téma městského bydlení. Diskutovat bude liberecký zastupitel za Zelené Jindřich Felcman, náměstek Jiří Šolc ze Starostů pro Liberec a Tobiáš Hrabec z architektonického ateliéru Mjölk.

Analýza pozemků města určených pro bydlení dostupná zde: https://www.liberecotevrenylidem.cz/l/1000-bytu-pro-liberecany-to-neni-sen-ale-realna-moznost/

Tisková zpráva Liberce otevřeného lidem

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;