Po osmi letech může město Jablonec nad Nisou slavit! 16. prosince totiž ze severočeské „brány do Jizerských hor“, jak se pětačtyřicetitisícovému Jablonci přezdívá, zmizely poslední hrací automaty, jelikož končí zdejší poslední kasino. Byla to dlouhá cesta, kterou si museli nakonec proklestit samotní občané města proti vůli místní politické garnitury. Vše začalo v roce 2014 vznikem spolku Jablonec bez hazardu, pokračovalo petiční akcí a skončilo referendem vyvolaným podpisy čtyř tisíc Jablonečanů.

Výsledek referenda je dobře známý: pro bezodkladný konec hracích automatů hlasovalo 88 % z více než 14 tisíc účastníků. Jablonec se stal největším městem v ČR a současně jediným okresním městem, kde došlo k zákazu hracích automatů formou lidového hlasování. Současně je po Plzni druhým největším městem, kde proběhlo platné a závazné referendum. Ani úspěšné referendum však neznamenalo bezodkladný konec automatů, jak pro něj hlasovali občané. Na skutečné ukončení jejich provozu si musel Jablonce počkat ještě další téměř čtyři roky od konání referenda. Zastupitelé totiž sice potvrdili jeho výsledek, ale s tříletým odkladem kvůli smyšlené hrozbě finančních kompenzací města vůči kasinům.

„O tom, že automatové hazardní hraní je nešvarem měst po celém Česku, se mluví přes deset let. Z pohledu legislativy jsme se od té doby posunuli hodně kupředu, veřejné mínění je k hazardu stále kritičtější, ale mnoho měst to stále ignoruje. Nejinak tomu bylo i v Jablonci, kde politici tento problém řešili jen naoko,“ komentuje situaci Jakub Macek, městský zastupitel za Společně pro Jablonec, člen přípravného výboru referenda a jeho iniciátor a organizátor. Není se co divit, že zde vznikl občanský vzdor iniciovaný lidmi se zkušeností s hazardem ze svého nejbližšího okolí, kteří byli nespokojení s existencí čtyř desítek heren a kasin po celém městě a jejich sociálními a zdravotními dopady na město a jeho obyvatele.

A ti teď mohou společně s občany konečně oslavit vítězství nad zájmy hazardní lobby a jejími spojenci mezi politiky. „Je to pro město velké povzbuzení a důkaz toho, že být aktivním občanem dává smysl a přináší to výsledky, byť někdy je na ně nutné počkat i několik let – třeba osm, jako v případě hazardu,“ uvažuje nahlas Jakub Strnad, zakladatel spolku Jablonec bez hazardu. Pomyslnou štafetu nyní Jablonec nad Nisou předává Kladnu, kde také chystají referendum o regulaci hazardu. V nejbližší době společně chystají workshop, na kterém si předají zkušenosti s pořádáním referenda. Snad se i Kladno brzy připojí k seznamu měst, kde na blikající automaty nenarazíte.

Anna Strnadová, Jakub Macek a Jaroslav Šída za přípravný výbor referenda
Jakub Strnad za spolek Jablonec bez hazardu

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;