Liberecký kraj oznámil nový dotační program na podporu malých venkovských prodejen Obchůdek 2021+. Takřka totožný materiál předložený opozicí přitom Starostové v čele kraje smetli na začátku roku 2018 ze stolu. Nebýt toho, program mohl už 3 roky běžet a být užitečný i při zvládání covidové krize.

Nový dotační program podpory venkovských prodejen bude financovat Ministerstvo průmyslu a obchodu, Liberecký kraj bude peníze rozdělovat konkrétním žadatelům. K dispozici budou 3 mil. Kč a výše dotace na jeden obchod 100.000 Kč. Obdobný záměr předložil v únoru 2018 na krajském hospodářském výboru Jindřich Felcman, spolupředseda libereckých Zelených, tehdy člen krajského výboru nominovaný opoziční Změnou pro Liberecký kraj. Záměr byl výborem zamítnut, ze 14 přítomných členů výboru hlasovalo 8 koaličních členů výboru proti a 5 se zdrželo.

„Argumenty, které bylo možné od členů výboru nominovaných za Starosty tehdy slyšet, reprezentovaly typické konzervativní, pravicové a velmi krátkozraké myšlení. Vždyť si přeci každý může zajet do obchodu autem, zaznělo. Námitky, že si především starší či chudší lidé nemohou kvůli běžným nákupům dovolit cestování na běžné nákupy autem, byly ignorovány. Pochopitelně, že při diskuzi byla cítit i politická ješitnost vládnoucích stran, které nebyly za žádnou cenu ochotné přijmout nápad připravený opozicí,“ popisuje tehdejší jednání krajského výboru J. Felcman.

V souvislosti s koronavirovou krizí k tomu J. Felcman dodává podstatný důsledek: „Pokud by se k tomu vedení kraje na začátku roku 2018 postavilo otevřeně, program mohl už 3 roky běžet. Lépe vybavené a rozprostřené malé prodejny tak mohly přispět malým dílkem i k lepšímu zvládnutí covidové krize. Mnoho cest hlavně starších lidí hromadnou dopravou do větších měst za běžnými nákupy vůbec nemuselo proběhnout, tito lidé se tak mohli účinněji před nákazou chránit.“

Jaromír Baxa, lídr Zelených v Libereckém kraji do podzimních sněmovních voleb, vysvětluje širší souvislost tohoto příběhu: „Ukazuje se, že politika postavená na jasných a pevných principech, které směřují k udržitelnějšímu fungování společnosti, mohou mnohem lépe připravit společnost na zvládání budoucích krizí. I takových, které zatím vůbec nikdo nepředpokládá, tak jak tomu bylo v roce 2018 v případě pandemie covidu. Mezi tyto principy patří pochopitelně i robustní a široce dostupná struktura občanského vybavení, dostupná pro všechny společenské skupiny lidí. Nebyla náhoda, že tento program v roce 2018 navrhovali na kraji právě Zelení.“

Své typické rýpnutí si v té souvislosti neodpustil J. Felcman, když srovnává popsanou principiální politiku s politikou aplikovanou právě na kraji vládnoucími Starosty: „Oproti tomu Starostové fungují jako údržbáři. Reagují na to, co přijde, do budoucna se nedívají. Ministerstvo průmyslu a obchodu připraví dotační program, kraj ho zadministruje. Nic navíc, žádná vlastní vize, žádný náskok, žádný kvalitativní posun vpřed. Tento způsob vládnutí každým dnem prohlubuje už tak ohromnou propast rozdělující český stát od států moderních, které výzvy tohoto století odpovědně řeší. Nulová klimatická politika, pouze divadelní opatření na obnovu krajiny, či stagnující střední školství, to vše zcela logicky vyplývá z této setrvalé údržbářské politiky na Libereckém kraji.“

Tisková zpráva Zelených

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;