Když do vedení Liberce nastupovali Starostové v čele s primátorem Zámečníkem, avizovali, že rekonstrukci bazénu slevní, a to pod pod 400, možná i 350 milionů. V tomto týdnu přišli s novými propočty - rekonstrukce se možná nevejde ani do částky 820 mil. Kč.

Už v roce 2018 jsme mohli v novinách číst, že přípravy na rekonstrukci bazénu vrcholí. Problémem jsou „jen“ peníze – stát má přes 620 mil. Kč. Součástí má být i nový 25 m dlouhý bazén. Dle slov tehdejšího primátora Batthyányho: „Nejpozději v roce 2020 musíme začít, déle bazén nevydrží“.

Jsme v roce 2021. Ve vedení jsou od konce roku 2018 Starostové. Na bazén se i přes roční koronavirovou přestávku nesáhlo ani u zásadních havarijních stavů. Přípravy prý ale vrcholí, noviny jsou plné krásných obrázků. Problémem jsou „jen“ peníze. Rekonstrukce má, po pár veletočích, stát přes 820 milionů. Přístavbu dalšího 25 m bazénu už neobsahuje. A když se podíváte do rozpočtového výhledu, tak tam na ni žádné peníze vyhrazené nejsou.

Vývoj ceny rekonstrukce

rok

Náklady na rekonstrukci

Obsahuje přístavbu 25m bazénu

1.3.2016

350 mil. Kč

NE

červenec 2018

620 mil. Kč

ANO

čevenec 2019

350 – 400 mil. Kč

NE

1.5.2021

Přes 700 mil. Kč

NE

10.7.2021

Min. 820 mil. Kč

NE

 

Když přišlo v roce 2018 do čela liberecké radnice nové vedení, udělalo zásadní revizi projektů. Díky ní spadly pod stůl některé připravené projekty i s dohodnutou dotací (namátkou parkovací dům u autobusového nádraží, sběrný dvůr s kompostárnou, revitalizace a obnova lesů na Ještědu)

Jiné začali připravovat znovu. To je i případ bazénu. Podívejme se, jak se projekt rekonstrukce bazénu za 3 roky posunul:

 

 

2018

2021

Náklady na rekonstrukci bazénu

350 – 400 mil. Kč

Přes 700 mil. Kč

Datum zahájení rekonstrukce

Pololetí 2020

2023

Údajné vypršení revizí bazénu

Pololetí 2019

???

Provoz 25 m bazénu v areálu v průběhu rekonstukce

ANO

NE

Oprava aspoň základních havarijních stavů

Nerealizuje se

Neudělalo se nic

Náklady na rekonstrukci bazénu Františkov

40 – 50 mil.

40 – 50 mil.

Vůle zajistit náhradní bazén v půběhu rekonstukce

NE

NE

Pracovní skupina pro řešení bazénů – schází se?

Cca 4 x

Od r. 2019 NE

„Stručně shrnuto? Když se podíváme na posun v projektu za vedení Starostů, tak cena vzrostla na dvojnásobek, rekonstrukce v nedohlednu, rozhodně ne v tomto volebním období (to bude zase slibů v dalších volbách!), bazén i přes roční odstávku ve stejném stavu jako před ní. Pracovní skupina, ve které jsou kromě zástupců města např. i zástupci plaveckých týmů, se přes dva roky nesešla. Bazén se uzavře celý, vedení města odmítá pro zajištění alespoň základního plavání zkonstruovat nepoužívaný bazén na Františkově, ač by rekonstrukce nestála ani desetinu,“ komentuje dění Zuzana Kocumová

„Opravu bazénu na Františkově jsme intenzivně prosazovali už v roce 2019. Byli jsme se tam s vedením radnice a zodpovědnými úředníky i odborníky z oboru byli podívat, vyčíslily se náklady na různě nákladné varianty rekonstrukce. Kdyby se v roce 2019 začalo, do zahájení rekonstrukce velkého bazénu by bylo hotovo,“ doplňuje Jaromír Baxa. „Ovšem – to by se muselo chtít. A ono se nechce. Takže máme krásné obrázky, spoustu slibů a v rozpočtovém výhledu na samotnou rekonstrukci bazénu je nula.“

Tisková zpráva zastupitelského klubu Liberec otevřený lidem - LOL

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;