Deset milionů korun z městské kasy má získat společnost Sport Facility Management (SFM) Liberec na náhradu škody vzniklé pandemií koronaviru. A to i přesto, že provozovatel Arény a přilehlých sportovišť není městskou společností, ale patří do skupiny S – Group (Syner), jedné z nejúspěšnějších firem na Liberecku.

 

„Způsob, jakým se vedení města staví k požadavku Syneru, považuji za ostudný a samotný požadavek za problematický. Nejbohatší firma se postaví s nataženou rukou k městu, které má finanční problémy a ještě ji není  hloupé ve frontě na pomoc předbíhat ostatní. “ říká k situaci Jan Korytář ze Změny pro Liberec.

 K žádosti SFM Liberec se rozpoutala minulý týden na zastupitelstvu tříhodinová debata. Na schválení tlačili zejména Starostové a ODS. Zastupitelé nakonec tento bod přeložili na mimořádné jednání 7. května. „39 zastupitelů se v době koronakrize sejde jenom proto, aby přednostně schválili peníze pro nejbohatší firmu v regionu? Tohle se může stát jenom v Liberci,“ dodává Jan Korytář, který podobný přístup kritizoval již jako opoziční zastupitel, když v Liberci vládla ODS.

 Změna pro Liberec navrhuje podmínit případnou podporu několika požadavky:

Podporu schválit až ve chvíli, kdy budou jasné požadavky městských společností jako ZOO nebo divadlo, které jsou krizí postižené stejně a kdy bude jasné, kolik bude činit propad daňových příjmů pro městský rozpočet.

Podporu poskytnout nikoliv jako dar nebo příspěvek, ale pouze jako půjčku a to z fondu, který by byl přístupný také dalším firmám a organizacím přímo postiženým opatřeními proti šíření koronaviru.

Podporu schválit jen v případě, že firma SFM zpřístupní pro zástupce města účetnictví min. dva roky zpět, aby bylo možné zjistit, jak ziskový provoz městské arény je. Koncesní smlouva toto městu bohužel neumožňuje.

Podporu schválit jen v případě, že se na krytí ztráty bude podílet také vlastník SFM minimálně ve výši 50 %.

 „Opatření týkající se koronakrize zasáhla mnoho lidí, neziskovek i živnostníků, nebo menších firem. To by mělo město řešit v první řadě a ne sanovat hospodaření S Group. Bohužel vše nasvědčuje tomu, že peníze pro Syner Starostové spolu s ODS a ANO, kteří mají v zastupitelstvu většinu, nakonec prosadí“ uzavírá Korytář.

Tisková zpráva Změny pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;