Vedení Libereckého kraje oznámilo, že nepodá žádost o dotaci na výstavbu parkovacího domu u autobusového nádraží v Liberci. Tím padá projekt, který připravil bývalý náměstek primátora Jan Korytář (Změna) v rámci strategie IPRÚ, a na který již byly vyčleněny peníze z fondů EU.

Nové vedení města v čele s primátorem Zámečníkem (Starostové) předalo po volbách v roce 2018 celý projekt vedení kraje (Starostové). Údajně z toho důvodu, že město nemá peníze na kofinancování, a že by byla dotace nižší o peníze, které by se vybraly na parkovném za dobu 20-ti let po zahájení provozu. Kraj nijak nepospíchal s přepracováním projektu a až pozdě si uvědomil, že o dotaci nestihne požádat.

Parkovací dům měl sloužit Liberečanům či dojíždějícím během týdne. O víkendech a prázdninách pak hlavně návštěvníkům města, kteří chtějí navštívit centrum nebo třeba ZOO. Strategická poloha u sjezdu z průtahu a hned vedle hlavní tramvajové linky k tomu přímo vybízela.

„Je to již několikátý projekt, který mohl zlepšit život v Liberci, ale Starostové ho stopli, i když měl být financován z dotace, nikoli z rozpočtu města. Zatímco Změna připravila prakticky z ničeho několik desítek dotačních projektů, které do rozpočtu přinesly již stovky milionů Kč, Starostové v tomto ohledu zatím nic nepředvedli,“ říká bývalý náměstek Korytář.

Projekt parkovacího domu pro cca 400 míst měl být jednou z hlavních součástí systému řešení parkování ve městě. Navíc mohl městu přinášet dlouhodobě peníze z vybraného parkovného (snižování dotace o vybrané parkovné je mýtus).

Dle původního projektu, který vypracoval arch. Stolín, měla vyrůst u autobusového nádraží jedna moderní budova s odpovídajícím zázemím pro cestující i řidiče autobusů, 400 parkovacími místy, vyhlídkovou plošinou a integrovanými autobusovými zastávkami.

Projekt se od počátku potýkal s mnoha překážkami, kdy se bývalý primátor Batthyány (exANO) pokoušel zabránit koupi pozemků na autobusovém nádraží, nebo když odbor územního plánování na radnici v rozporu s usnesením  zastupitelstva nepřipravil potřebnou změnu územního plánu, resp. vydal zamítavé stanovisko k projektu v rozporu se zákonem. Postup úředníků radnice za nezákonný později označil i krajský úřad.  

"Starostové už rok vládnou Libereckému kraji i Liberci a měli nejlepší možnost upravit si projekt autobusového nádraží s parkovacím domem podle svého přání. Neudělali nic a až teď z kraje neochotně prosáklo, že chtějí žádat o dotaci pouze na odbavovací halu autobusového nádraží. Parkovací dům se prý nestihne. Není žádný důvod, proč by se měla stihnout jedna část projektu a druhá ne, stačilo chtít a věnovat se tomu," říká Josef Šedlbauer.

"Zrušením velkého projektu parkovacího domu se tak opět dostáváme do situace, kdy v minulém programovém období Liberec nevyčerpal z programu IPRM téměř půl miliardy dotací, které pro něj byly připravené. Tehdy i dnes tyto peníze Liberec přitom potřebuje na zanedbanou infrastrukturu. Tehdy i dnes byli Starostové ve vedení města," uzavírá Šedlbauer.

Tisková zpráva Změny pro Liberecký kraj

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;