Poslední zasedání libereckého zastupitelstva v tomto období by nemuselo být dlouhé. Strany a politici žijí předvolební kampaní, ale například primátor nezapomíná na poslední chvíli měnit plochy zeleně na bydlení i přes odpor občanů. Další majitelé heren by rádi zůstali na svých místech a Liberec by měl platit filmařům za vlastní použití.

Bod č. 16 – změna územního plánu kvůli parkovacímu domu v nemocnici

V zastupitelstvu panuje de facto shoda na vybudování nového parkovacího domu v areálu nemocnice. To je ale v rozporu s platným územním plánem, kde stále figuruje zajímavá varianta tunelu mezi pod Šaldovým náměstím, který měl odklonit dopravu z centra. Na jeho realizaci ale nikdy nedošlo a bůh ví, zda kdy dojde. Navrhovaná změna územního plánu má tento rozpor řešit. Více zde

Bod č. 33 – dotace tří milionů pro filmaře

Primátor Tibor Batthyány a náměstek Ivan Langr (zvolen za Změnu pro Liberec, kandiduje za Starosty pro Liberecký kraj) předkládají bod, ve kterém filmaři chtějí od města zatím v Čechách rekordní sumu tři miliony korun na to, že v Liberci budou točit šestidílný seriál s kriminální drogovou tématikou. Jak uvádí materiál, takto velkou částku neposkytla filmařům ani Praha v případě velkofilmů.

Primátor Tibor Batthyány argumentuje, že půjde o velkou reklamu pro Liberec a že zde filmaři utratí druhotně až desítky milionů korun. Nedávno ale vyšlo najevo, že americká produkce, která v současnosti v Liberci točí záběry z Prahy (která jim takové natáčení neumožnila) zaplatí městu za užívání celého centra pouhých cca 900 tisíc korun a to za celých cca 1,5 měsíce. Přínosy filmového natáčení se tedy ukazují jako stále více diskutabilní. Více zde

Bod č. 34 – hromadná námitka veřejnosti ve věci výstavby ve Svojsíkově ulici

Zastupitelky za Změnu pro Liberec Karolína Hrbková a Zuzana Tachovská předkládají ve spolupráci s místními občany námitku proti změně územního plánu, kterou prosazuje primátor Tibor Batthyány jako zastupitel určený pro územní plán.

Jedná se o změnu, která má umožnit výstavbu obřího bytového domu na místě hřiště ve Svojsíkově ulici. Celý tento záměr vznikl za vlád ODS v Liberci, ale postavila se proti němu veřejnost i část zastupitelů a celou záležitost dokonce dvakrát zamítl nadřízený krajský úřad. I přesto Batthyány ruku v ruce s investorem dál prosazuje realizaci několika patrového domu na místě využívaného dětského hřiště, kde byly navíc nedávno za městské peníze instalovány herní prvky. Více zde

Bod č. 205 – další místa pro hazard

V Liberci byl na sklonku roku 2016 zakázán hazard a herní automaty. Následovala ale mohutná kampaň ze strany hazardní lobby, kde se angažovali zejména Jiří Šolc ze Starostů, současný lídr ODS Petr Židek a primátor Tibor Batthyány. Nakonec se jim povedlo na poněkolikáté a nejtěsnější možnou většinou prosadit zrušení zákazu hazardu o půl roku později.

Následovala dlouhá jednání a počátkem letošního roku byl přijat kompromis, že hazard může být provozován pouze na sedmi místech ve městě a ještě za upravených podmínek. Nicméně i další herny se hlásí o to, aby byl rozšířen seznam, kde je možné hazard provozovat, jak ukazuje materiál předkládaný náměstkem Ivanem Langrem – zde.

Otázku rozšíření by ale mělo vyřešit Změnou iniciované referendum, které proběhne v souladu s říjnovými volbami a kde jedna z otázek zavazuje zastupitele k tomu, aby se počet heren nerozšiřoval a zůstal dále na maximálně sedmi místech.

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;