Změna pro Liberec

Politické hnutí vzniklé z občanských aktivistů a sdružení na přelomu let 2009 a 2010. Nepřehlédnutelným motivem vzniku tohoto hnutí byl nesouhlas se stylem i výsledky politiky vedení radnice. Původně rozmanité sdružení aktivistů (zaměřených na jednotlivé čtvrti či problémy města) se nakonec stmelilo a v roce 2010 překvapivě vyhrálo, s minimálními finančními prostředky, volby. Změna pro Liberec v nich získala 21% (9 zastupitelských křesel), čímž padla téměř dvacetiletá nadvláda ODS nad libereckou politikou.

Po volbách byla sestavena koalice mezi ZpL, ČSSD, Libercem občanům a Unií pro sport a zdraví. Ta ale trvala pouhé čtyři měsíce. Primátor Jan Korytář a ostatní zástupci Změny pro Liberec byli odvoláni pro jejich „nekomunikativnost“ a špatnou personální politiku. Představitelé ZpL ovšem tvrdí, že hlavním důvodem byla zastavit protikorupční snahy povolební koalice, zejména kontrola stamilionových zakázek dotovaných z Evropské unie.

Odvolávání primátora Korytáře provázely občanské protesty. V Liberci největší od roku 1989. Někdejší partneři ZpL se nicméně posléze spojili s Věcmi veřejnými a vládnou v rámci opozičně-smluvní koalici, kdy jsou podporováni ODS, která je ve formální opozici.

V dnešní době probíhá programová kritika a kampaň proti Změně pro Liberec v první řadě ze strany stavební společnosti Syner i některých politiků, zejména ODS, Liberce občanům nebo nezařazených, zvolených za Věci veřejné. Hlavním terčem této kritiky je někdejší primátor Jan Korytář. Je mu například vyčítáno, že se při odesílání seznamu projektů doporučených na podporu z evropských dotací dopustil střetu zájmu, když na podruhé zapoměl nahlásit možný střet zájmů  nebo že měl v roce 1997 vydírat civilkáře pro několik tisíc korun.

Hlavními představiteli Změny pro Liberec jsou:

Jan Korytář, Kateřina Absolonová, Josef Šedlbauer, Jaromír Baxa

http://www.zmenaproliberec.cz/

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;