ODS, Občanská demokratická strana

Tradiční česká pravicová strana, která určovala proud liberecké politiky od prvních polistopadových let až do roku 2010. Stála za většinou privatizačních procesů, které ne vždy dopadly dobře. Je jí vyčítáno zejména prohospodaření majetku, který městu začátkem 90.let po odsunutých Němcích a skutečnost, že je po její dvacetiletém vládnutí Liberec zatížen obrovským dvoumiliardovým dluhem, který celé město paralyzuje. ODS toto odmítá a argumentuje, že dluh vznikl kvůli řadě prospěšných investic.

Vedle toho proslavila liberecká ODS Liberec napojením na zdejší podnikatelské kruhy, zejména na betonovou lobby, v čele se zdejším stavebním gigantem – firmou Syner. V minulosti se Liberec dostal na přední příčky ukazatelů nejzkorumpovanějších měst, které na základě analýz vytvářela Transparency International. Dlouholetý primátor za ODS, se stal v rámci současné opozičně-smluvní smlouvy mezi menšinovou koalicí ČSSD, Libercem občanům a Unií pro sport a zdraví a nezařazenými (ex Věci veřejné) a ODS, bez výběrového řízení ekonomickým ředitelem liberecké nemocnice.

ODS řadu let ve městě i na kraji vládla po boku ČSSD a menších, často narychlo vzniklých stran, které zastupovali obchodní partneři Syneru. Dnes jsou primátor Jiří Kittner, jeho někdejší spolustraníci náměstek Pavel Krenk a zastupitel Jiří Zeronik obviněni z tunelování městského majetku skrze městskou akciovou společnost.

ODS skončila v posledních volbách v Liberci na druhém místě s výsledkem 17,7 %, v minulosti měla pod Ještědem tradičně kolem devětadvacíti procent. V krajských volbách získala ODS v roce 2004 36% a v roce 2008 již jen 23 %.

Hlavními představiteli ODS jsou:
Jiří Kittner, Tomáš Hampl, Přemysl Sobotka, Radim Zika

http://www.odsliberec.cz/

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;