ČSSD, Česká strana sociálně demokratická

Nejstarší česká strana, v Liberci i celé zemi obnovená po Listopadovém převratu. V Liberci se o své místo na slunci přihlásila v roce 1994, když získala 14% hlasů. Během let byly její výsledky ve městě podobné. Postupem času se stále více blížila k ODS, se kterou nakonec vládla ve městě i na kraji. V roce 2008 ČSSD zvítězila v krajských volbách a dnes vládne za podpory komunistů v koalici s Stranou otevřené společnosti (SOS). Zde dochází ke kritizovaným výběrovým řízením, protizákonným vyplácení odměn pro politiky a postupné likvidaci například veřejné dopravy skrze outsourcing.

Dva týdny před volbami v roce 2010 deklarovala, že do příští koalice již nepůjde s ODS, poté získala 17% hlasů a utvořila s vítěznou Změnou pro Liberec, Libercem občanům a Unií pro sport a zdrví koalici. Představitelé ČSSD se pak významně podíleli na rozbití povolební koalice a dnes vládnou v menšinové koalici za podpory ODS, která je ve formální opozici. Během ustanovení současné koalice, došlo k dělení moci ve městě, Jiří Kittner se stal bez výběrového řízení ekonomickým ředitelem krajské nemocnice, Jiří Veselka z Unie pro sport a zdraví ředitelem, sociální demokraté pak ovládli Technické služby města Liberec, kde bylo vytvořeno i nové místo náměstka pro Milana Šíra z ČSSD.

Liberecká ČSSD je často označována za stranu jednoho muže. Tím je europoslanec a krajský šéf strany Robert Dušek. Dušek dosazuje do sociálně demokratických nejvyšších postů buď lidi s minimálně diskutabilní minulostí (náměstek primátorky Lukáš Martin) nebo do té doby neznámé a nevýrazné osobnosti. Příkladem může být primátorka Martina Rosenbergová (na kraji pak hejtman Stanislav Eichler), jejíhož příkladu ČSSD využila i pro letošní krajské volby, když nasadila jako kandidátku na hejtmanku Lenku Kadlecovou, podobný typ nově příchozí političky.

Hlavními představili ČSSD jsou:
Robert Dušek, Martin Sepp, Milan Šír

http://liberecko.socdem.cz/

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;