Změna pro Liberec

Politické hnutí vzniklé z občanských aktivistů a sdružení na přelomu let 2009 a 2010. Nepřehlédnutelným motivem vzniku tohoto hnutí byl nesouhlas se stylem i výsledky politiky vedení radnice. Původně rozmanité sdružení aktivistů (zaměřených na jednotlivé čtvrti či problémy města) se nakonec stmelilo a v roce 2010 překvapivě vyhrálo, s minimálními finančními prostředky, volby. Změna pro Liberec v nich získala 21% (9 zastupitelských křesel), čímž padla téměř dvacetiletá nadvláda ODS nad libereckou politikou.

Přidat komentář (0 Komentářů)
ODS, Občanská demokratická strana

Tradiční česká pravicová strana, která určovala proud liberecké politiky od prvních polistopadových let až do roku 2010. Stála za většinou privatizačních procesů, které ne vždy dopadly dobře. Je jí vyčítáno zejména prohospodaření majetku, který městu začátkem 90.let po odsunutých Němcích a skutečnost, že je po její dvacetiletém vládnutí Liberec zatížen obrovským dvoumiliardovým dluhem, který celé město paralyzuje. ODS toto odmítá a argumentuje, že dluh vznikl kvůli řadě prospěšných investic.

Přidat komentář (0 Komentářů)
ČSSD, Česká strana sociálně demokratická

Nejstarší česká strana, v Liberci i celé zemi obnovená po Listopadovém převratu. V Liberci se o své místo na slunci přihlásila v roce 1994, když získala 14% hlasů. Během let byly její výsledky ve městě podobné. Postupem času se stále více blížila k ODS, se kterou nakonec vládla ve městě i na kraji. V roce 2008 ČSSD zvítězila v krajských volbách a dnes vládne za podpory komunistů v koalici s Stranou otevřené společnosti (SOS). Zde dochází ke kritizovaným výběrovým řízením, protizákonným vyplácení odměn pro politiky a postupné likvidaci například veřejné dopravy skrze outsourcing.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Liberec občanům

Sesterská středopravicová strana politického hnutí Starostové pro Liberecký kraj (a potažmo tak i TOP 09). LO vzniklo odštěpením části politiků Strany pro otevřenou společnost před volbami 2010. Nejvyšší liberecký (a dost možná i český) politik Jiří Šolc z LO se netajil ambicemi stát se primátorem. Přesto po volbách 2010 skončilo uskupení LO jen s 13% hlasů. Zástupci LO se poté stali členy povolební koalice s primátorem Janem Korytářem (ZpL) v čele.

Přidat komentář (0 Komentářů)
KSČM, Komunistická strana Čech a Moravy

Strana, která v Liberci v roce 1921 vznikla. Stejně jako v celé zemi se ovšem i zde potýká se stárnoucí členskou základnou i resentimenty z dob minulého režimu a někdy i nacionalistickým šovinismem (zejména protiněmeckým). V poslední době sice komunisté v republice posilují, ale v Liberci  jejich preference klesají. Zatímco v devadesátých letech měla kolem jedenácti procent, v roce 2006 to bylo zhruba 8,7 % a naposledy méně než 7% voličských hlasů.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Unie pro sport a zdraví

Malá regionální strana, v minulosti tradiční spojenec ODS, které svými sedmi až devíti procenty pomáhala pohodlně ovládnout zastupitelstvo. V minulosti Po volbách 2010 se dokonce na zastupitelstvu objevily dohady, zda liberecká firma Syner potichu přispěla straně na kampaň částkou 400 000 Kč. Předseda strany Jiří Veselka tradičně získává vysoké manažerské posty v městských společnostech, ovšem ne vždy je do funkce transparentně jmenován.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Jedná se o trojici zastupitelů: Petra Černého, Bohuslava Kabátka, Milana Šulce, z nichž dva (Černý, Kabátek) jsou i radními. Dnes jsou všichni bez politické příslušnosti, ale do libereckého zastupitelstva byli zvoleni za Věci veřejné. Všichni stranu opustili po propadu preferencí Věcí veřejných, které následovalo po skandálech kolem předsedy Víta Bárty. Dnes kandidují za SNK-ED do krajských voleb.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Liberecký kraj

V krajských volbách, které proběhly ve dnech 17.10. - 18.10.2008, kandidovalo do vedení Liberce celkem 14 politických stran, hnutí a uskupení.

Do zastupitelstva Libereckého kraje byly zvoleny tyto politické strany a hnutí: Česká strana sociálně demokratická (15 zastupitelů), Občanská demokratická strana (12), Komunistická strana Čech a Moravy (8), Starostové pro Liberecký kraj (7) a Strana pro otevřenou společnost (3).

Přidat komentář (0 Komentářů)
Statutární město Liberec

V komunálních volbách, které proběhly ve dnech 15.10. - 16.10.2010, kandidovalo do vedení Liberce celkem 12 politických stran, hnutí a uskupení.

Do zastupitelstva statutárního města Liberec byly zvoleny tyto politické strany a hnutí: Změna pro Liberec (9 zastupitelů), Občanská demokratická strana (8), Česká strana sociálně demokratická (7), Liberec občanům (6), Komunistická strana Čech a Moravy, Unie pro sport a zdraví a Věci veřejné (všechny po 3 zastupitelích).

Přidat komentář (0 Komentářů)


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;