Obchodní dům Forum v dolním centru Liberce je údajně na prodej. Možná, kdybychom byli v Praze a ne v Liberci, nemusela by zpráva o plánovaném prodeji velkého obchodního centra pro koncového zákazníka nic znamenat. Ale nejsme jen tak někde, jsme ve městě, které má největší počet prodejních ploch široko daleko v celé Evropě, a to jen a díky politikům a jejich vazbám na zdejší stavební lobby.

Ano jsme v Liberci, kde předešlé vlády v čele s ODS a firmou Syner dopustily postavit takové množství velkých nákupních center, že máme v přepočtu nejvíc metrů čtverečních nákupní plochy na jednoho obyvatele v ČR. Předčíme dokonce i Londýn a Paříž! Je to ale snad znakem toho, jak se tu lidé mají dobře? Ne, je to jen ukázka a důsledek korupčních a klientelistických vazeb, které tu tak dlouhou dobu vládly.

 Je to i důsledek doby, kdy se radnice vůbec nezajímala o názor lidí, ale nejdůležitější bylo, aby ty správné firmy vylily co nejvíce betonu a získaly co nejvíce zakázek, co nejvíce zisků. Ale jaký je vedlejší produkt takové politiky na poli urbanismu? Opuštěné, poloprázdné betonové obchoďáky, které se mění buď v ruiny nebo v tržnice s nekvalitním zbožím a kýčem.  A proto se obávám, že tato zpráva může znamenat jen další krok k úpadku Liberce a reálně hrozí, že OC Forum postihne stejný osud jako Plazu, Deltu či další obchodní centra.

Smutným paradoxem je, že přesto, že tu máme tak velký počet nákupních center, zákazníci, kteří jsou ochotni si připlatit za kvalitnější značky, vyrážejí, stejně jako dřív, do Prahy či do Drážďan. V OC Forum během poslední doby několik oblíbených kvalitních značek své prodejny uzavřelo. A nejde jen o kvalitu zboží, svoje má co říci kultura nakupování.

Navíc, jak tomu tak bývá, vytlačily velké supermarkety život z centra Liberce. Kdysi rušná Pražská či Moskevská ulice tak zejí navečer a o víkendech prázdnotou. Místa tradičních obchodů a obchůdků pak zaplnily herny, kde se koncentruje mnoho špatného, v čele se zločinem.  Obávám se, že další obří poloprázdné obchodní centrum bude hyzdit už tak poničenou tvář Liberce a přispěje tak k úpadku libereckého centra. Ovšem ty, kteří na tom vydělali, to asi trápit nemusí.

Zuzana Tachovská

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;