Zuzana Tachovská

Pan náměstek Langr minulý týden vyzval ředitelky a ředitele základních škol, aby pomohli s řešením problému a fenoménu posledních let s tzv. spádovou turistikou, kdy rodiče, aby dostali své dítě do školy, kam spádově nepatří a přihlašují své dítě k trvalému pobytu k cizím lidem, na adresu firmy či dokonce do výrobních prostor. To může mít za následek, že skutečně ,,spádové“ děti se do školy v místě svého bydliště nemusí dostat. Otevřený dopis byl adresován ředitelům, ale byl také určen široké veřejnosti.

Pan zastupitel Červinka a Šolc v novinách obhajují rodiče, že prostě jen využívají nedokonalosti systému, pánové si ani neuvědomili, jak mnoho o sobě tímto řekli…..To totiž v Liberci známe, tak to tady roky fungovalo s veřejnými zakázkami, ale pak na to doplatí ti, co podvádět nechtějí.

Takže pánové Šolc a Červinka v té své obhajobě starostlivých rodičů zapomněli na to, že ti se vědomě dopouštějí podvodu, který pak následně poškozuje práva jiných dětí. Náměstek Langr se, na rozdíl od svých předchůdců, rozhodl s tímto tristním stavem něco dělat, protože cítí zodpovědnost vůči dětem, které se potom do školy v místě svého bydliště nemusí dostat, jelikož se v nejhorším případě bude muset losovat.

Já jsem ze své zkušenosti přesvědčena o tom, že rodiče dovážející své dítě na druhou stranu Liberce jen pro to, že ta škola má lepší pověst, dělají svému dítěti ,,medvědí službu“. Nemůže samo chodit do školy a ze školy se svými kamarády, po škole si s nimi jít hrát s míčem nebo na kolo, ocitne se v určité izolaci. Vidím to na některých spolužácích mého syna, který chodí na ,,vysněnou“ Lesní, jejich rodiče toho teď občas litují. A myslím, že pro dítě, zejména na prvním stupni, je nejdůležitější kvalitní pedagog a až na druhém místě klima školy, vybavení, zázemí apod., a to nemůže 100% zaručit ani nejlepší škola.

Ale to je na zvážení každého rodiče. Je to tedy trochu nedorozumění, Ivan Langr přeci nezpochybňuje právo rodiče na výběr školy, ovšem ne v situaci, kdy takový rodič úmyslně, nečestně a podvodně brání naplnit stejné právo druhým rodičům. V tu chvíli je pro něj nejvyšší hodnotou především naplnění jejich práv a jejich ochrana. Ředitelé škol nyní nově při zápisech podle dokladu z matriky mohou jasně rozlišit, kdy se jedná o spádovou turistiku a kdy ne. Ivan Langr zvolil možná příliš ostrou rétoriku a velmi expresivní výrazy, ale právě díky tomu se na toto téma otevřela v Liberci diskuse, problém se začal řešit a vypadá to, že se mu podaří alespoň část rodičů od těchto podvodů odradit.

Zuzana Tachovská, zastupitelka města za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;