Zuzana Tachovská

Redaktor MfDnes Miroslav Lubas ve svém článku 26. 2. 2015 předpovídal, že to bude buď velké vítězství Jana Korytáře a zdravého rozumu nebo jeho velká prohra. Může teď být spokojen,stejně jako liberecké děti i samotné město a jeho kasa. Postup, který zvolil Jan Korytář, který podle Lubase "pokoušel byrokratické peklo" se ukázal jako správný a sýčkové, zejména z řad Starostů pro Liberec znovu ukázali, jak moc se umějí plést.

Opozice, zejména Starostové pro Liberecký kraj v čele s panem Canovem, Hronem a Šolcem, hlasitě strašili a varovali, že město stoprocentně přijde o dotaci na stavbu tří hřišť u základních škol. Soutěž na modernizaci těchto školních hřišť (ZŠ Vrchlického, ZŠ Křížanská a ZŠ Na Výběžku) vyhrála ještě za minulého vedení města firma Eurovia, i když firma Swietelsky nabídla cenu skoro o 3 miliony levnější. Byla však ze soutěže vyřazena, protože udělala v dokumentaci, odeslané do výběrového řízení, dvě drobné formální chyby. Nové vedení města, zejména Jan Korytář, se rozhodli použít selský rozum, šetřit veřejné peníze a vrátit firmu s nejlevnější nabídkou do hry.

Opozice na postupu nového vedení nenechala niť suchou. Označovala ho za nepřijatelné porušení zákona o veřejných zakázkách, naopak prosazovala formální pohled na věc a trvala na vyloučení nejlevnější nabídky. Přestože v postupu města neviděl problém ani poskytovatel dotace ROP Severovýchod, Starostové vytrvale tvrdili, že město bude muset dotaci vrátit či ji vůbec nedostane, a hřiště se tak budou muset opravit z městských peněz či vůbec. Byl dokonce podán podnět na ÚHOS, antimonopolní úřad však veškerá pochybení vyloučil.

Nyní jasné, že Změna a ANO zvolili správný postup, ušetřilo se téměř 3 miliony korun, nový zhotovitel celou akci úspěšně dokončil a děti se dočkaly nových moderních areálů. Dočká se také současné vedení města na zastupitelstvu omluvy ze strany Starostů a uznání, že díky jejich odvaze vzepřít se nesmyslnému formalistickému přístupu, město ušetřilo téměř tři miliony?

Starostové tvrdili, že nové vedení města postupuje v rozporu se zákonem už mnohokrát. Doposud se však vždy mýlili. Postupem času se tak zřejmě dostanou do pozice pasáčka, který pro zábavu opakovaně křičí: ,,Pomoc vlk!“ Když vlk jeho ovečky napadne opravdu, a pasáček křičí o pomoc, už mu ale nikdo nevěří a na pomoc nepřijde.

Zuzana Tachovská, zastupitelka města za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;