Tipsport aréna Liberec

Podrážděné reakce společnosti Syner a libereckého náměstka Šolce na rozhovor s dr. Baxou o financování Tipsport arény ukazují, jak dobře se povedlo zatemnit finanční toky do podpory sportu v Liberci.

Nepřehledný propletenec smluv spolehlivě zmate téměř každého a to je také, obávám se, jeho hlavním cílem. Zkusme jednoduše srovnat, co Liberec vkládá a co za to dostává.

Na jedné straně je miliardová investice do Arény, na kterou si město z větší části vzalo úvěr a vyjde ho s úroky téměř na dvojnásobek. Přihodíme další budovy městského stadionu (především Svijanskou arénu a halu míčových sportů) a čtrnáct milionů ročně.

Na druhé straně je společnost Syner, která si Arénu vymyslela, postavila a teď celý stadion včetně Arény provozuje. Neplatí žádný nájem, naopak inkasuje zmíněných čtrnáct milionů a pokud potřebuje do něčeho investovat, magistrát musí takovou investici zaplatit.

A teď z toho poznejte, kolik Liberec dává na podporu rekreačního sportu svých obyvatel, kolik na hokejový klub (jeho vlastníkem je opět Syner) a kolik z toho skončí někde úplně jinde. I když rozpočítáme výše uvedené na patnáct let, což je doba splácení dluhopisu a trvání koncesní smlouvy na stadion, jde o více než sto milionů korun ročně.

Přesně to nikdo nespočítá, záleží na dalších investicích, na odpisech, na úrokových mírách. Nemůžu si pomoci, ale zajistit podporu rodinného bruslení a sportovních klubů, které stadion využívají, by město mělo dokázat levněji. Že se tomu brání společnost Syner je logické, že tomu nerozumí ekonomický náměstek Liberce je smutné.

Josef Šedlbauer, městský zastupitel za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;