Jan Korytář

Při posledním jednání libereckého zastupitelstva myslím většině pozorovatelů unikla jedna drobná, přesto ale příznačná záležitost, která dobře ilustruje rozdíl mezi současnou (SLK, ČSSD a ODS) a bývalou (ZPL) opozicí v Liberci. Koalice dala před jednáním zastupitelstva tzv. až „na stůl“ několik materiálů. Není to dobrý postup, i já jsem ho v minulosti často kritizoval. Také jsem byl ale schopen ho přijmout, pokud to předkladatel vysvětlil a nebylo to ke škodě města.

I proto jsem se přihlásil k tomu, že jsme materiály týkající se možnosti získat pro město bezúplatným převodem 10 hektarů státních pozemků dali na poslední chvíli. Byl to totiž od počátku záměr. Na přípravě tohoto materiálu jsme pracovali dva měsíce a jediným důvodem, proč byl předložen až těsně před jednáním byl ten, aby se nestalo, že město předběhnou někteří spekulanti. Vzpomeňme třeba na původně také státní pozemky ve Vesci, potřebné pro mistrovství světa, které muselo město nakonec vykupovat od soukromníka za mnohonásobně vyšší cenu.

Jaký povyk spustila opozice, zejména SLK spolu s ČSSD, jsem ale skutečně nečekal. Fakt, že město může získat zdarma zajímavé pozemky, rozpálil některé opoziční zastupitele do běla. Ti pak vymýšleli neskutečné argumenty, aby tomuto záměru zabránili. Při jejich vystoupeních se také ukázalo, že ani dlouholetí členové zastupitelstva Václavík a Šolc nemají základní znalosti o postupech při změnách územního plánu, když kritizovali, že postup města znehodnotí soukromé stavební pozemky.

Vtipné bylo, když kolega Šolc plamenně hájil soukromé majitele, kterým město prý chce znehodnotit stavební pozemky, aby byl po chvíli upozorněn, že o stavební pozemky jde jen v jeho představách, protože ve skutečnosti to jsou v územním plánu v současné době stále ještě pole…  

A kde je to pokrytectví? To se ukázalo později při projednávání bodu číslo 9a. Na minulém zastupitelstvu totiž došlo k tomu, že při obsazování správních rad jednotlivých dotačních fondů nebyli jmenování jejich předsedové a místopředsedové. Nevšimla si toho koalice ani opozice. Vedení města proto připravilo tento materiál na dubnové zastupitelstvo a dalo ho stejně „na stůl“ na poslední chvíli, jako ten týkající se možnosti získat pro město zdarma pozemky. A co se nestalo…

Nestalo se nic. Zatímco materiály, týkající se možnosti města získat zdarma zajímavý majetek, kritizovaly dvě nejsilnější opoziční strany SLK a ČSSD jako by šlo málem o konec světa, tak ve chvíli, kdy se projednávalo obsazení správních rad, které dostali zastupitelé také na poslední chvíli, tak se z řad SLK a ČSSD už neozval ani hlásek. Hron, Rosenbergová, Šolc ani Václavík jako by v sále ani nebyli. Jak se říká, bližší košile než kabát…

A ještě jedna věc – nesnáším pokrytectví a proto mě nadzvedla slova bývalé primátorky, jak se snažila pomoci dnes již bývalému romskému komunitnímu centru pro děti a mládež na sídlišti Broumovská, které zaniklo zejména proto, že nemělo dost peněz na platby za teplo a zbyl po něm dluh 137.000 Kč. Fakt je ten, že se na řešení tohoto problému sociálně-demokratická ex-primátorka jednoduše vykašlala, tak jako na lidi z Volgogradské, kteří se na ni obraceli s peticí. Kdyby se jen trochu snažila, ty peníze by se v rozpočtu našly.

Jenže když ve funkci primátorky Liberce zároveň studujete vysokou školu v Praze, tak pak na řešení některých věcí čas zkrátka nezbývá. A když si navíc soukromé jízdy na zkoušky necháte proplácet z městského rozpočtu, pak se stane, že se na někoho jiného nedostane. Zde třeba na centrum pro romské děti a mládež u největšího libereckého sídliště.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;