Jan Korytář

Dostal jsem z kraje pozvánku, zda bych nechtěl jít na hejtmanský ples. Koná se již tento pátek, jsem krajský zastupitel, se ženou tančíme oba rádi a ples bude mít jistě svoji úroveň. Cena vstupenky je poněkud vyšší (600 Kč), skoro by se dalo říct, že až „Nejvyšší“, ale to asi patří k věci.

Krátce poté jsem dostal pozvánku na další ples, který se koná hned druhý den, v sobotu a tím je Ples Policie ČR.  Cena vstupenky je příznivější (250Kč), ale přesto, říkám si, ples hejtmana je ples hejtmana…

Kam jít, toť otázka. Přemýšlel jsem, podle čeho se rozhodnout. Moje hlavní práce je v současné době politika, město by mělo mít dobré vztahy s krajem, na první pohled je rozhodnutí zřejmé. Pak jsem si ale uvědomil, že jsem skutečně politik a k mé práci patří i to, že pomáhám nastavovat, případně posouvat hranice toho, co je a co není přijatelné. Svým jednáním dávám něčemu zelenou, něčemu oranžovou a něčemu červenou. Mohu nějakému jednání vyjádřit podporu či naopak. Ať už hlasováním v zastupitelstvu nebo svým jednáním.

Ano, tušíte správně, na hejtmanský ples letos nedorazím, připadal bych si jako pokrytec. Možná bych ještě dokázal překousnout, jak hejtman bez uzardění nechává běžet zmanipulovanou dopravní zakázku za 4 miliardy, to, jak zařídil zbytnou 4 miliónovou dotaci na MS v Harrachově nebo jak jde na ruku jedné vybrané stavební firmě. Snad bych dokázal v tu chvíli zapomenout i na způsob odvolání kolegyně Kocumové, v politice se to stává, je třeba se dívat dopředu.

K jedné věci se ale nemůžu tvářit, že se nestala a musím si vybrat, komu věřím, na čí straně stojím. Loni na podzim obvinila Policie ČR hejtmana ze dvou trestných činů – zneužití pravomoci veřejné osoby a přijetí úplatku. Z přepisů hovorů, které unikly do médií, je zřejmé, že pan hejtman hrál v celé kauze, ve které bylo obviněno několik lidí z podobných trestných činů, více než aktivní roli. Většina krajských politiků ale dělá, že se vlastně nic nestalo.

Kdybych nyní šel na hejtmanský ples, dám tím jasně najevo, že i já stojím za hejtmanem, že ono obvinění je pro mě jen cár papíru a že Změna je součástí regionálního politického rybníčku, kam se vejde vedle štiky SLK  i kapřík ČSSD či jeseter KSČM a kde se všichni máme rádi, protože na sebe všichni leccos víme a víme, že jinak, než stejně, to stejně dělat nejde.

Takže po zralé úvaze jdu v sobotu na Ples Policie ČR, který proběhne v sále EXPO Babylon a doufám, že tam nebudu z libereckých politiků jediný. A co vy, jak to vidíte?

Jan Korytář

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;