Sport Park Liberec

V Liberci existuje nadace, o které téměř nikdo neví a jejíž příjmy vysoko ční nad příjmy dalších zavedených libereckých nadací – Nadace Euronisa, Nadace Syner či Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor.

Jedná se o Nadaci pro rozvoj sportu v areálu Sport Park Liberec. Hlavním zřizovatelem této nadace jsou Bílí Tygři s.r.o., kteří jsou také hlavním příjemcem peněz od této nadace. Více než 99% podíl ve společnosti Bílí Tygři s.r.o. vlastní S-group holding, a.s.

Zajímavé je srovnání, kolik obě dvě nadace v okruhu S-group v roce 2010 rozdělily peněz. Zatímco známá Nadace Syner rozdělila více než 170 žadatelům částku 2.390.631 Kč, zcela neznámá Nadace pro rozvoj sportu v areálu Sport Park Liberec rozdala o celých 20 mil Kč více, přesně 22.390.000 Kč a to pouhým dvěma organizacím: Bílí Tygři Liberec s.r.o. a TJ Bílí Tygři Liberec.

S-group, resp. stavební společnost Syner, má tedy dvě nadace – jednu známou, pojmenovanou po této stavební firmě. Tato nadace (Nadace Syner) dělá této firmě reklamu a skutečně poskytuje prostředky zejména do sociální a zdravotní oblasti, ročně v objemu okolo dvou milionů Kč.

Vedle toho je tu ještě další nadace - Nadace pro rozvoj sportu v areálu Sport Park Liberec, ke které se S-group zase tak hlasitě nehlásí a ani ji nijak nepropaguje. Jenže právě přes tuto nadaci v roce 2010 proteklo od neznámého dárce či dárců 20 mil. Kč do organizací, které vlastní právě S-group.

Na činnost Nadace Syner mohou být dva protikladné pohledy – jeden, který říká, buďme rádi, že Syner vůbec nějakou nadaci má, nemusel by dávat vůbec nic a druhý, který říká, je to jen zlomek ročního zisku S-group a tato nadace slouží hlavně k vylepšování nepříliš dobrého jména této společnosti u nemalé části veřejnosti.

Každopádně 20 mil. Kč od neznámých dárců najde svůj cíl u Bílí Tygři Liberec s.r.o. či TJ Bílí Tygři Liberec, přes veřejnosti neznámou Nadace pro rozvoj sportu v areálu Sport Park Liberec. Tato nadace všechny peníze, které získá, rozdělí těm, kdo tuto nadaci založili, příliš standardní není a vedení této nadace by mělo veřejnosti věrohodně vysvětlit, z jakého zdroje tyto peníze získalo. Pokud tak neučiní, nezbyde než se domnívat, že tato druhá nadace je ve skutečnosti jen formálně ustavena, jedná se o účetní trik a jejím hlavním smyslem je vyprat peníze ze zdrojů, které se z neznámých důvodů chtějí skrývat v anonymitě.

Jan Korytář, městský zastupitel za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;