Včera zastupitelstvo schválilo fond na dotace pro majitele cenných historických domů - jenže to má háček. Dotace se vztahují na domy v památkové zóně, což chápu, a v jejím okolí, kam spadá velký kus Zanádraží nebo prakticky celý Harcov, což už ale není fér ke zbytku města.

Takové vymezení je úplně špatně - cenné domy máme po celém městě! Vždyť "Velký Liberec" vznikl spojením města, městeček a vesnic v jeho okolí. Všechna měla svá centra, pomalu každá čtvrť má dům, který charakterizuje její vývoj, je naším dědictvím z minula.

Jenže většina města má smůlu, což mne strašně štve a mrzí.

Město samo přitom má přehled po historických centrech, která stojí za to chránit, stejně jako o cenných budovách - a tyhle cenné budovy a části města jsou v celém městě, ne jen tam, kde je možné čerpat dotace, viz mapka z městského mapového portálu Marushka tady dole.

A tak zatímco Jeřáb spadá do zóny podpory, historicky stejně cenná zástava v Doubí v Proletářské, v Karlově, v Kateřinském údolí, nebo nebo na Poštovním náměstí v Rochlici má smůlu.
Stejně jako jedna z posledních charakteristicky červených roubenek u nás ve Vesci. Památkově chráněná není, jeden z posledních dokladů původního charakteru naší části města to ale je pořád. Za mého dětství si na takové chalupy pamatuju tři, jedna už zmizela úplně, druhá je přestavěná k nepoznání, tahle je poslední, nedávno změnila majitele, co s ní bude, nevím. Městu to je ale asi jedno a je mi to strašně líto.
Přitom kvalitně opravené domy jsou velkým obohacením veřejného prostoru, všude, nejen v centru, jak je vidět na žluto šedé ukázkově zrekonstruované vile, co stojí vedle našeho sídliště a jen tak mimochodem taky patří na ten městský seznam cenných budov.
Na podzim budou volby. Pokud bude šance, strašně rád bych tuhle nespravedlnost změnil. Chránit historické dědictví přece potřebujeme v celém městě.
Jaromír Baxa, zastupitel za Liberec otevřený lidem

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;