Jaromír Baxa

Často upozorňujeme na nebezpečí, které podle nás znamená spojenectví ODS a ČSSD. Občas to může vypadat až jako zarputilost nebo jako zbytečná snaha o boj s nebezpečím, které třeba ani není. ODS přeci teď do krajských voleb do čela kandidátky nepostavila někoho jednoznačně namočeného v nějakém průšvihu, a pak - skandály opředený Radim Zika dokonce z kandidátky odstoupil. Je ale dost důvodů myslet si, že skuteční lídři stran nejsou ti, kdo ve volbách kandidují na prvních místech. A že se tito skuteční lídři o svou moc tím, že na kandidátce nefigurují, připravit nenechávají.

ODS i ČSSD používá taktiku schovávání zkompromitovaných tváří delší dobu. V Libereckém kraji do voleb na čelních místech málokdy kandidovali skutečné hlavy stran, s jistou výjimkou R. Ziky před čtyřmi lety: kandidoval Petr Skokan, za ČSSD tu byla na městě MartinaRosenbergová, na hejtmana a na senátora Stanislav Eichler, teď je tu na kandidátce ODS dvojice Bartoňová/Šámal a u ČSSD Kadlecová/Petráček. V Praze ODS do čela kandidátky postavila Bohuslava Svobodu, jako člověka, který se i před volbami profiloval jako někdo, kdo se chce korupci postavit. Podobně to bylo v Českých Budějovicích, před lety v Praze s primátorem J. Kaslem, svým způsobem i s ministrem J. Pospíšilem nebo s J. Dienstbierem.

Problém není v tom, že by ODS nebo ČSSD nedokázaly vygenerovat nezkompromitované kandidáty a osobnosti. Víme, že i v těchto stranách jsou lidé, kteří chápou politiku jako správu věcí veřejných a ve straně nejsou kvůli výhodám, ale kvůli idejím. Tito lidé se mohou čas od času ve straně uplatnit a mohou se dostat jak na čelná místa kandidátek tak výkonných orgánů strany. Jenže jak se do boje s klientelistickými strukturami dali, tak je to uvnitř jejich vlastních stran semlelo.

Zda to zkusí nynější lídři ODS a ČSSD, dámy Bartoňová a Kadlecová spolu se svými kolegy z kandidátek, těžko říci. Příležitosti budou mít hned po volbách: jsou tu krajské společnosti, vyniká mezi nimi nemocnice s nákupy zdravotnické techniky a léků za desítky milionů. O nezávislé posouzení ihned po volbách si přímo říká připravovaná zakázka na zajišťování autobusové dopravy, která vypadá jako napsaná na míru firmě Busline. Budou mít odvahu se do toho tito kandidáti pustit? A když to udělají, projde jim to ve vlastní straně? Přál bych jim to, ale dost o tom pochybuju.

Jaromír Baxa, zastupitel za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;