Liberec směnil od Syneru v minulém roce velmi draze pozemky na Papíráku. Směnu odůvodňoval ambicí vytvořit zde příjemnou čtvrť, ve které se budou vedle bydlení rozvíjet i kreativní a kulturní provozy. Celý proces této rozbořené části města ale zahájil zcela v opačném duchu. Vybudováním dalšího parkoviště v centru města.

Provedení architektonické soutěže, příprava stavebních pozemků a výstavba samotných domů bude na městských pozemcích u Papíráku pochopitelně běh na dlouhou trať. Jsou města, která tyto tzv. transformační plochy ovšem umí využít zcela jinak, než jak to nyní naplánoval primátor Zámečník (Starostové). Využívají koncept nazvaný ve světě „temporary urbanism“. Tedy vytvoření svébytných veřejných prostranství pomocí nízkonákladových objektů a úprav, často ve spolupráci s místní komunitou, kreativními a kulturními spolky. Může jít o specifická hřiště, letní scény, komunitní zahrádky, umělecké instalace.

Liberec chce kandidovat na evropské hlavní město kultury, z Papíráku plánuje vytvořit „kreativní a kulturní čtvrť“, už nyní je zde množství klubů a barů. Kde jinde a kdy jindy by tak k podobnému konceptu mělo město sáhnout? Několik příštích let, kdy se bude výstavba na Papíráku připravovat, zde mohli najít prostor pro svoje aktivity právě ti lidé a spolky, které by pak měli v té proklamovaně kreativní čtvrti najít trvalé zázemí.

Urban Orchard, Union Street, Londýn. Zdroj: https://www.bloomberg.com/news/articles/2012-05-01/the-rise-of-the-temporary-city

Všechno je ale jinak. Primátor Zámečník občanům představil zplanýranovanou plochu, na které bude vytvořeno placené parkoviště. Jako kdyby slovo „parkoviště“ bylo pro současné vedení města jakási zázračná mantra, středobod veškerého konání. Budeme tu mít v centru města další placené parkoviště, které bude přímo do centra, úzkými obytnými uličkami, přivádět další auta. Kdyby šlo alespoň o parkování s modrým pruhem určené pro rezidenty! Těchto rezidentních míst je v centru skutečně málo a je zcela legitimní zajišťovat obyvatelům centra přiměřený počet parkovacích míst v blízkosti jejich obydlí. Jenže zde půjde o parkoviště placené, tedy určené pro automobilisty do centra dojíždějící. Kterým je tímto opět jasně naznačeno, že jejich právo dojíždět do centra svým vozidlem a pohodlně v něm zaparkovat je svaté a nezpochybnitelné.

Parkoviště Lucemburská. Zdroj: FB Liberec.cz

Tohle jsou ty drobné rozdíly mezi živým městem a maloměstskou periferií. Nedostatek odvahy, kreativity a otevřenosti v politice primátora Zámečníka vede Liberec krok za krokem k bezvýznamnosti a nudné maloměstské šedi.

 

Jindřich Felcman, spolupředseda libereckých Zelených, člen Zastupitelstva města Liberec, předseda klubu Změny pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;