Rozvoj města mírně řečeno stagnuje, dotahují se prakticky jen projekty z minulého volebního období, tedy ty které Starostové pro Liberec nestačili hodit do koše. O to více mě fascinuje, že zatím největší energii věnovali Starostové šikaně občanů žijících v domech, které byly postaveny s částečnou státní dotací.

Ta byla spojena s tím (stávající zkušeností už paradoxně), že kvůli jejich ochraně bude podíl na domech patřit po dobu 20 let městu a pak se na družstevníky daných domů za korunu převede. Nikdy s tím nebyl problém, smlouvy nikdy nikdo nezpochybňoval, Starostové u toho byli, pan primátor Jaroslav Zámečník i při jejich vzniku. A ejhle, náhle se v květnu minulého roku zjevil „právní“ názor pana Michala Hrona s tím, že doposavad nezpochybněné smlouvy jsou absolutně neplatné.

Primátor Zámečník si s ním dlouho notoval a čekal asi miliónové příjmy do městské pokladny. „Netušil jsem, jak je město Liberec bohaté,“ liboval si primátor. Občany žijící v těchto bytech to naopak notně překvapilo, aby také ne. No a pak začalo roční kolečko nesmyslných a pro družstevníky nepřijatelných návrhů smluv od pana Hrona. Ten byl mimo jiné i jediným členem pracovní skupiny k této věci, což překvapivě příliš nepomohlo. Město objednalo služby u 3 právních kanceláří a vyhodilo zbytečně téměř dva milióny korun z okna.

A jak to skončilo? No, družstevníci se díky své aktivitě a za pomoci skoro všech zastupitelů snad vyjma Starostů, kterým nedocházelo, že takto to nepůjde, domohli vyjádření třech ministerstev, že se mají původní smlouvy naplnit dle toho, jak byly napsány. Toto potvrdily i soudy, přesto se Starostové stále cukali a nebylo jasné, jak to dopadne.

Nakonec museli ustoupit před svým egem i touze z družstevníků dostat další peníze a po více než roce seznat, že smlouvy se mají dodržovat. A nevěřili byste, čím pan Hron operoval, že prý město nevyvěsilo papíry na úřední desku, či dané smlouvy neschválil orgán města, který by měl – to je sice možné i smutné, ale rozhodně vada na straně města, nikoliv družstevníků, kteří se už 20 let o své domy starají a to zcela bez přispění města, které je v řadě případů většinovým „dočasným“ vlastníkem.

Dnes to primátor prezentuje jako nešťastný příběh a že prý pan Hron připravoval řadu variant – ne, je to opravdu jen naprosté politické i právní selhání a do nebe volající drzost vůči občanům města. Za mě osobně by z toho oba měli vyvodit politickou odpovědnost a minimálně pan Hron z pozice radního odstoupit neb toto není náhodný exces či jednorázový omyl, to je dlouhodobá a i přes všechna upozornění absolutní nehoráznost. Ostatně i pan primátor by se měl chytnout za nos, družstevníkům se minimálně veřejně omluvit a zvážit své setrvání ve funkci, kterou evidentně nezvládá.

Takto více jak rok šikanovat občany města mi přijde opravdu za hranou rozumného vládnutí. A co by se za ten čas, který tomu byl naprosto nesmyslně věnován, dalo ve městě zvládnout a připravit? Určitě více než hromada pěkných malůvek, které z vedení města padají jak na běžícím pásu, ale k jejich realizaci je tak daleko, jako k naplnění volebního programu Starostů.

Ondřej Petrovský, zastupitel města za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;