Nechtěným dopadem těžby a spalování uhlí jsou škody na podzemní vodě, prašnosti, hluku, poničené krajině a hlavně na změnách klimatu. Poškozuje nás to všechny, ale zisk mají jen těžaři.

Jakmile se přiblížíme skutečné ceně za uhlí, třeba pomocí emisních povolenek, uhlí proti jiným zdrojům energie není konkurenceschopné. V takové situaci se už v podstatě nacházíme.

Těžaři vědí, že budou muset přesedlat na jiný byznys, ale snaží se to ještě oddálit a vymáčknout ze země co nejvíc. Musíme dát jasně vědět, že uhlí opravdu skončilo! Stanovit si cíl přestat těžit uhlí nejpozději do roku 2030 a spustit projekty na obnovitelnou energetiku.

Příhraničí s Polskem a Německem je skvělá lokalita pro takovou proměnu. Tohle je cesta, jak do několika let dosáhnout uzavření Turówa. Je to práce pro vládu a pro Liberecký kraj. Je obtížnější, než si nechat od těžařů zaplatit nové vodovody a mlčet, ale je nezbytná pro budoucnost lidí nejen v Trojmezí, ale také v Podkrušnohoří.

Josef Šedlbauer, Zelení Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;