Přežili jsme další zimu. A ani to moc nebolelo. I když se mohlo dva únorové týdny zdát, že se tu utkáváme s živlem, kterému není rovno.

Když Česko zhruba před dvěma týdny zapadalo sněhem a pár dnů klesly teploty k mínus desítce, mohli jsme ve vzduchu cítit skoro až dobrodružnou atmosféru. Atmosféra ladovské zimy vyhnala z domů výskající děti, dospěláci si zase u dlouhých reportáží ze zablokovaných silnic s chutí zanadávali na neschopné silničáře. Na mnoha nečekaných místech se objevily profesionálně vyřezané běžkařské stopy, vzhledem k uzavřeným obchodům byl ve společnosti zaznamenán akutní nedostatek sáněk a bobů. Liberecký náměstek Jiří Šolc do médií vzdával hold technickým službám, jak se hrdinně zvládly s ukrutnou sněhovou kalamitou utkat.

Jak se ukázalo, tuny soli, štěrku, naftu do sněžných pluhů a rolby k řezání stop si za peníze pořídit můžeme. Ale pořádnou zimu si za ně koupit nelze. Po dvou týdnech přišla rekordní tepla, déšť a bylo po ladovské pohádce. Mgr. Pavel Zahradníček, Ph.D., z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR komentoval únorové počasí následovně: „Z dlouhodobého hlediska je současná zima překvapivě spíše teplotně nadprůměrná. V prosinci byla teplota o 2,6 stupně vyšší než dlouhodobý průměr mezi lety 1981 až 2010 a v lednu o 0,9 stupně. Myslím, že podle jednoho mrazivého týdne to nelze hodnotit a podle nejnovější předpovědi nás naopak čeká nadprůměrně teplý zbytek února.“

Tímto komentářem se nechci nějak vysmívat, smysl textu je především terapeutický. Je třeba si umět otevřeně přiznat, že svět se otepluje. Zoufalé pokusy si „pořádně užít zimu“ budou rok od roku více bolet. I bez ladovských zim může být ale v Česku hezky, jen je třeba tomu jít naproti. Namísto křečovité snahy zachraňovat skiareály, namísto ambice zlikvidovat nárazovou sněhovou nadílku v ulicích města za rekordní dobu, namísto zoufalého boje o své tradiční a oblíbené jarní prázdniny na horách je na čase nasměřovat energii a finance jinam. Koupaliště a stromy v ulicích nám v parných létech přinesou do budoucna více radosti.

Jindřich Felcman, spolupředseda libereckých Zelených, zastupitel města Liberec za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;