Tam a zpět. Zahrádky zrušíme, zahrádky nezrušíme. Primátor Zámečník a náměstek Jiří Šolc řídí město Liberec podle toho, jak moc dostanou na sociálních sítích vynadáno. Vlastní program nemají.

Liberec si platí 800 000 Kč ročně za propagační videa v místní televizi RTM+. Objednává si 4 magazíny měsíčně, což je vzhledem k píli a schopnostem současného vedení poměrně dost. Občas je tak problém, co do magazínu dát. Touha ukázat se v televizi je ale velká, takže je z toho někdy pořádná mela. Jako když si v prosinci náměstek Šolc pustil pusu na špacír a ohlásil záměr budování „protipovodňového parku“ v místě zahrádkářské kolonie u ulice Wintrova.

„Je mi líto, že ti zahrádkáři o ty své zahrádky přijdou, ale to se nedá nic dělat, ten ohled ochránit město proti velké povodni je v této chvíli nadřazen,“ takto doslova v magazínu náměstek Šolc představil záměr protipovodňového parku.[1] Aniž by tuhle záležitost nejprve s nájemníky zahrádek projednal, hned se běžel pochlubit se svými nápady do televize.

Jenže zahrádkáři sepsali petici, kontaktovali místní Piráty, do médií se dostala tisková zpráva a spustil se humbuk. Primátor Zámečník tak neváhal hned přispěchat s druhou verzí pravdy. V tiskové zprávě z 20. ledna tak oznamuje, že žádní zahrádkáři se vyhánět nebudou: „Tak tomu skutečně není. Pracujeme s řadou návrhů, jak tuto problematiku řešit. Pokud by skutečně mělo dojít k nějakému záboru toho území, zahrádkáře o tom budeme určitě včas informovat. Nyní to ale určitě není aktuální téma. V žádném případě je nikdo nevyhání,“ upozorňuje v tiskové zprávě primátor Jaroslav Zámečník.[2]

Pochopitelně, že tento ukázkový příklad manipulace nazývaný „spin doctoring“, tedy otočení kauzy, lze v daném případě podat jen velmi rozměkle. Primátor tedy „pracuje s řadou návrhů“, žádný ale pochopitelně nyní ukázat nemůže. Pochopitelně. Vytvoření prostoru pro rozliv vody a zároveň zachování zahrádek je úloha typu kvadratury kruhu. Primátor tak hraje o jediné – je třeba pouze počkat, až se vody uklidní, to je nejdůležitější.

Vedení města si tak může dát do vitríny svých úspěchů ve stylu královny Koloběžky další zářez. Náměstek Jiří Šolc už proslul svou ohlášenou a vzápětí odvolanou revolucí parkování na sídlištích. Na skokanské můstky peníze nedáme a po telefonátu od hejtmana tedy dáme, tak tahle kauza způsobila odchod náměstka Jiřího Němečka. Taktéž kauza družstevních bytů začala razantním prohlášením do televize, aby další rok vedení město opakovaně odvolávalo, co zvolalo. Schopnost své politické gumovosti pak předvedlo vedení města v nejlepší formě v prosinci, kdy dokázalo ne jednom jednání zastupitelstva schválit zvýšení ubytovacího poplatku, aby toto zvýšení na konci toho samého jednání zase zrušilo. Odvoláváme, co jsme odvolali, slibujeme, co jsme slíbili.

Jindřich Felcman, spolupředseda libereckých Zelených, člen Zastupitelstva města Liberec za Změnu pro Liberec

[1] http://www.rtmplus.cz/video/11611/liberecky-magazin-nejen-o-protipovodnovych-opatrenich.html?fbclid=IwAR0oZ2ipbf9lkgJmTfKluLvR_u7tuslqJOH390-dLuIPCszIC3d3J1GbDjk

[2] https://www.liberec.cz/cz/obcan/aktuality/zpravy-z-mesta/druhe-jednani-libereckych-radnich.html

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;