zakázky-volby do krajů

Představte si, milá dítka, tuto pohádku. Správně jste volila v nedávných krajských volbách 2012. A nyní sedí v kraji koalice, která nedá zlodějské stavební firmě lukrativní zakázku na bazén. Naopak nechá vydělat partu malých místních firem, které mají rodiny a bydlí přímo v kraji. Představte si stomiliónovou stavbu krajského bazénu za sdružené prostředky, hlavně z EU-fondů. Stavbu předražíte o běžných 30 %, neb jste lidumil. Ne že byste ty peníze nějak potřeboval; kradete jen proto, abyste nevyšel ze cviku. Čistý zisk do vlastní kapsy je cca 30 miliónů.

Tyto peníze investujete do nového golfového hřiště, ale to stejně stavíte za firemní a za krajské prachy, takže znovu ušetříte. Zlaté cihly už vám vydouvají dveře od trezoru, doma jste si koupil kde co, takže v Česku už dávno neinvestujete. A domácí pevnost alias rodinnou vilku už máte také dávno hotovou. Lidi vás přece vůbec nezajímají, pokud je nemůžete podojit. Tak si přikoupíte další pozemky k vašemu safari v Africe a nějaký ten nový baráček na Floridě. Nikdo tam nebydlí a vy tam nejezdíte, protože nemáte čas. Ale prý je to dobrá investice, každý z vašich kámošů to už má. Zbytek z oněch 30 melounů ulijete na Panenské ostrovy a do amerických obligací. Při spekulacích o tyto prachy za dva roky přijdete, viz bankovní krize 2009. Nevadí, nakradete nové, aspoň máte důvod žít a podnikat.

Tomu se říká ekonomicky mrtvé peníze. Okradl jste daňové poplatníky, to za prvé. A tyto mrtvé peníze bloudí planetou a ničí svou nesmyslností další chudáky, to za druhé. Globální kasino, kam jste přihodil další finanční dynamit, pak destruuje ekonomiku v Africe, v USA, ve Třetím světě a zejména u nás. Nakradené peníze se musí skrývat a proto ničí vše, s čím přijdou do styku. Proto se nestaly investicí do něčeho rozumného. Hrabivost je iracionální vlastnost a plodí zkázu.

Představte si, milá dítka, že jste správně volila v nedávných volbách a že v kraji sedí koalice, která vaší oblíbené zlodějské firmě tuto zakázku nedá. Naopak nechá vydělat partu malých místních firem, které mají rodiny a bydlí přímo v kraji. Vyjděme z toho, že nebudou chtít okrádat vlastní kraj, protože jim dává zakázky a chová se k nim férově. Proto naúčtují cenu za bazén plus mínus poctivě. A ejhle, hned jsme ušetřili těch 30 miliónů zlodějen. Tyto peníze dáme do oběhu a investujeme je třeba v rámci EU do nových technologií. Ať budoucí generace vědí, že nejsme úplní hlupáci.

A připusťme, že parta živnostníků dělá na bazénu investici za 70 miliónů. Tím má cca 50 pracovních sil zajištěno živobytí na celý rok. Tito řemeslníci mají rodiny s dětmi. Protože mají práci navíc, koupí jim hodiny klavíru a cizích jazyků a pošlou je do kroužků a zaplatí jim různé koníčky. Co bychom pro vlastní děcka neudělali, když se nám vede lépe. Tím zaměstnají učitelky a učitele všeho druhu. Ty a ti mají práci navíc, hurá. Proto si koupí knihy a půjdou konečně do divadla. Vinou zlodějské firmy okrádající celý kraj tam dlouho nemohli, divadlo muselo zdražit a málem jej zavřeli. Prý nebyly dotace, peníze na školství a na kulturu dramaticky klesly. A ejhle, přílivem diváků odpadne část krajských dotací na divadlo a zbudou finance na mateřské školky. A ty bude opět stavit parta slušných řemeslníků, kdo jiný také.

Místních sto vydělávajících lidí najednou má peníze a začne se schovat jako střední vrstva. I začne kupovat domácí potraviny, protože se jim už zajídá to laciné východní svinstvo s posypovou solí. A ejhle, sedláci v kraji mají odbyt mimo nenažrané obchodní řetězce, které je předtím neuvěřitelně vydíraly. Soukromí zemědělci začínají prosperovat, protože mají odbyt. A dokonce jim v tom osvícený kraj pomáhá, například správným využitím EU-dotací.

A sedláci se po čase rozhodnou, že konečně nakoupí lepší zemědělské stroje a že dají děti na ty cizí jazyky a na vysokou školu. Co bychom pro vlastní děcka neudělali, když se nám vede lépe. A střední a vysoké školy začnou učit studentky a studenty, kteří by jinak skončili v montovně za minimální plat. A tito chytří studenti už pak dobře vědí, co jsou živé peníze.

Děti, konec pohádky a běžte honem postýlky! Ať se vám zdá o rozumných a odpovědných voličích a o živých penězích.

Václav Umlauf, pedagog Technické univerzity Liberec
publikováno na www.e-republika.cz

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;