Syner

Vysokoškolský kolega Jaromír Baxa zpracoval s ekonomy, novináři a dalšími protikorupčními aktivisty odbornou případovou studii "Proměna formy propojení businessu a politiky: Liberec a Syner".

Výše jmenovaná firma proslavená karlovarskou losovačkou a dalšími korupčními skandály nelibě nese, pokud její finanční operace začnou probírat lidé, které nemá tak či onak na výplatní pásce.

Firma nechce statečné a nekonformní autory studie veřejně zažalovat. S velkou pravděpodobností by kolegové ze školy vyhráli spor, určili si výši utrpěné újmy na cti, a navíc by pohodlně vyhráli další krajské volby v protisynerovské koalici Změna pro Liberec.

Moudré firemní hlavy se tedy snížily k jiné strategii, nejsou to žádní hlupáci. Podali na mého kolegu stížnost k rektorovi Karlovy univerzity za údajnou předpojatost studie. Tito pilní hoši dobře ví, že nejlepší obranou je útok a zastrašování kohokoliv. Hezký článek k celému případu najdete na webu Náš Liberec.

Normalizace jako vyšitá, a to zdaleka není všechno. Co se stane, až projde nemyslícím českým parlamentem nový zákon o vysokých školách? Tato firma bude mít zástupce v budoucí Radě university TU v Liberci tak jistě, jako lobisticky ovládá celý kraj. Tím bude podle nového zákona legálně a zcela nepředpojatě spolurozhodovat o našich zaměstnáních v kdysi nezávislé instituci zvané "univerzita".

Jak dopadne kolega Baxa nebo ti, kteří se ho takto veřejně zastávají? To bude jasná věc, jako za komunistů. Jak dopadli například Slováci s oligarchickou hydrou zvanou Penta, která ekonomicky a politicky ovládá celou zemi?

Václav Umlauf, vysokoškolský pedagog
www.umlaufoviny.com

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;