Vláda ČR, Petr Nečas

Marně si kladu otázku, zdali postup náhradníka Pekárka za ODS do sněmovny je vrcholným majstrštychem politické scény a protikorupční vlády Petra Nečase zvlášť. Všichni z ODS se zapřísahají, že nemohli nijak situaci ovlivnit a nepravomocně odsouzeného poslance od postupu do sněmovny odradit. Jeho současné pozastavení členství v ODS už nic nezmění na výsledku jeho kontroverzního působení ve sněmovně, což je hlasování, při kterém Nečasova vláda prosadila poměrně zásadní zákony jako daňový balíček, penzijní reformu, i církevní restituce.

Mám silný pocit, že se situace stále víc vymyká zdravému rozumu, ale věřím, že neodradí ty, kteří mají ještě zájem o politické dění v Čechách. Je opravdu o zdraví sledovat plamenná ujištění politiků o jejich poctivém boji proti korupci, za veřejné blaho a překonání ekonomické krize. Politické panoptikum napříč koaličním spektrem využívá opravdu všech prostředků k tomu, aby se ještě nějaký čas udrželo v angažmá moci.

Tato vláda je, nebo to alespoň tvrdí, pravicová, protikorupční, proti EU, se zaměřením na vyrovnané rozpočty a posilování zodpovědnosti jednotlivců za vlastní život. Bylo by opravdu krásné a přehledné, kdyby opoziční strany nejen nabízely vládu levicovou, proti korupční, pro EU, se zaměřením na vyrovnané rozpočty a posilování prvků solidarity. Nevím jak přesně definovat jednotlivé kroky vedoucí k cílům pravicovým ani levicovým.

Co ale vím, je to, že cesty jsou podmíněny nepodkročitelnými podmínkami a nepsanými zákony. Předně by si měli současní politici rychle, než bude pozdě, uvědomit, kde že je vlastně podstata jejich činnosti, protože zatím dokazují, že to moc nevědí. Jako-by nevěděli, že nejsou ve službách stranických sekretariátů nebo lobbistických skupin, ale občanské společnosti, která si na pravici a levici nehraje. Že jen a jen občané jim vystavují účty. Ačkoliv se to nezdá, mám pocit, že to začíná fungovat v plné míře a krajské volby jsou toho důkazem. Trochu nerozumím hlasům pro KSČM, ale domnívám se, že se nejednalo až tak o podporu komunistů, jako o vážné varování demokratickým stranám.

Závěrem snad už jen pár vět. Je potřeba mít na mysli, že v zemi téměř neomezených možností, kde se nepravomocně odsouzený na šest let pro korupci může dostat do sněmovny a odhlasovat poměrně zásadní zákony, a nikdo s tím nic nemůže dělat, se zákonitě může jiný politik dostat úplně někam jinam se stejným zastáním. Třeba se i v politice začne naplňovat přísloví: „Každý svého štěstí strůjcem“, jde však o to, co kdo za štěstí považuje.

Zdeněk Hromas

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;