Liberec

Jsou města v jejichž základech jsou kosti stavitelů, dobyvatelů, oběti hrůzných nemocí. Znám města vysokých věží, mohutných bran, širokých ulic, regulovaných řek. Mé město se  něčím takovým chlubit nemůže. V základech nemá nic než sukno, plátno a mozoly textilních dělnic a dělníků, pot a zkroucené prsty všech, co obsluhovali textilní stavy.

 

Mé město je jako sto jiných v okolí. Jeho hroby jsou plné tkalců a jejich dětí s nemocí, zvanou křivice. Těm bych chtěl postavit pomník veliký jako hrad ze žuly z Ruprechtic. Těm bych chtěl zasadit růži, vysadit sad. Schází mi tu slunce, park tkalců, kostel bezvěrců. Líbí se mi však spojení ušité z roztrhané zeleně kolem zámku, bývalé galerie, naproti Zlatému Lvu v jeden centrální liberecký park uprostřed města. Bez plotů a dostupný ze  všech stran pro všechny.

Park tkalců, park který jim dlužíme víc, než Emě Destinové… Park rododendronů, azalek a pohodlných laviček, park, kde budou i sochy a morový sloup, co dosud je ukryt v zahradě kostela na malém náměstí a je řešeno – kam jej vrátit. Dal bych jej před starou galerii do velkého nového parku v centru metropole…

Jsou města plná slunce, jezdeckých soch, kam se může i létat, plná bulvárů, aut světových značek, písňových festivalů a turistů, co vám mohou za pěkný suvenýr utrhat ruce. Co brání mému Liberci mít nějakou podobnou velikou atrakci? Jedna už tu v minulosti byla – LVT. Liberecké výstavní trhy.

Co takhle festival českých jídel, dobrého vína, piva, slivovice plus   jablonecké bižuterie? Takový podještědský – oktoberfest. Na dobré jídlo a pití slyší všichni a Liberec, pokud nechce zůstat provinční, zakomplexovaný, turisty a obchodníky opuštěný, by měl konečně něco takového řešit. Je jedno, kdo vládne na radnici, kdo koho pomluvil. Je po volbách a je čas začít „okopávat zahrádky“. Čas vítězů i čas poražených, čas koalic, smíru a opozic. A pokud nechceme ji na xxxx, začněme tím, že uděláme něco s návštěvníky, aby k nám konečně jezdili. A pro nás Liberečáky alespoň ten centrální park bez bariér s ,,morákem“ úplně pro všechny. Jedno jestli volili Korytáře, vítěze, či poraženého Děda Vševěda.

Nabídněme prostřednictvím Euroregionu Nisa (a ti to umí) příhraničním Polákům a Sasům ve velkých stanech na letišti něco k pití, švestkové knedlíky, uzené koleno a liberecký párek… Vše v naší režii, ne jako to světové lyžování, které by mělo být výstrahou pro všechna příští pokolení podnikatelů, kteří iniciativu svěřili zmateným politikům na radnici a v Praze. Vyhlašme tendry, podnikatelské záměry v oboru turistiky, ale ne s lidmi, kteří si zvykli na pracovní dobu do půl pátý a pak šupito s mámou na slevy. Takoví úředníci snad konečně najdou „uplatnění“ tam, kde nic svou nečinností nezkazí. Ne na radnici, kde dozajista dojde k zemětřesení.

Už se těším, kde co utratím, kdy budu moci turistům ukázat kam jít, kde se pobaví. Asi to bude už o mladých, o těch, co se nebojí, co dostanou úvěry. Mělo by to být o podnikání. Je to i cenách, maržích a těch „nenasytných“, o cenách, které v Liberci platíme za služby, teplo, vodu, dopravu i městským organizacím.  

Město musí přehodnotit efektivitu svých městských společností, všech těch, kteří ,,prosperují“ a město z nich nemá nic. Chce to, abychom neskončili tím, že si začneme u ohníčku opékat vuřty – a tím gastroakce skončili. Začít se bude muset. Neměňme však primátora po třech nedělích, protože nechce skákat s ostatními a „nekomunikuje“.
Egon Wiener

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;