Personální změny

Z redakční pošty: Hlasování náměstka Jiřího Šolce pro zástupce Změny pro Liberec do dozorčí rady nemocnice bude mít další dohru, kterou vyvrcholí dlouho trvající napětí v koalici. Šolc má být v dubnu odvolaný z křesla náměstka pro ekonomiku, protože proti jeho setrvání ve funkci je jak ČSSD, tak Petr Černý (ex VV) i Unie pro sport a zdraví. Co bude dál není jasné, ve hře jsou různé scénáře, protože tento diktát koaličních partnerů vyvolal velkou vlnu nespokojenosti u Liberce občanům. Liberec občanům proto o víkendu začal jednat s dalšími stranami v zastupitelstvu o jiné koalici. Další vývoj je možné převídat jen stěží.

Že to v koalici vře, není tajemstvím. Čím dál tím více je zřejmé, že koalici drží při sobě snad jen vědomí společného nepřítele, kterého dosud všichni zúčastnění viděli ve Změně pro Liberec, potažmo v jejím lídrovi Janu Korytářovi. Velký šok pro část koalice znamenalo chování J. Šolce na valné hromadě nemocnice, kdy přes odpor značné části koalice zvolil do dozorčí rady zástupce kraje, mimo jiné právě Jana Korytáře a Josefa Šedlbauera.

Na něj je ČSSD vysazená už dlouho kvůli tomu, jak poukazuje na nevýhodnost smluv mezi dopravním podnikem a firmou Busline. Roztržku dokládá např. zápis z první březnové rady, ze kterého plyne, že současnou koalici sami její členové považují za mrtvou:

Petr Černý (radní, ex-VV): "Koaliční smlouva hovoří o tom, že koalice by měla v klíčových věcech hlasovat jednotně."

Pokud některá koaliční strana nechce hlasovat s koalicí, tak by to měla dopředu říci. Rád bych, aby nedošlo k porušení koaliční smlouvy ze strany Liberce občanům, jako při minulém jednání zastupitelstva, může to být vnímáno obráceně, každopádně já to vidím tak, že to postavení Liberce občanům je schizofrenní, protože jsou v koalici na kraji a v koalici na městě, ta koalice jiná než na kraji, a že do budoucna není takové schizofrenní postavení možné a asi by bylo dobré nějak důstojně tu koalici ukončit."

Martina Rosenbergová (primátorka, ČSSD): "Tak ono to k tomu stejně směřuje, co si budeme nalhávat."

Pozici Jiřího Šolce oslabuje, vedle jeho snahy o dobré vztahy s krajskou koalicí, špatný stav městských financí, díky kterým se musí šetřit, a do toho se žádné koalici příliš nechce. Nyní bylo pozastaveno i čerpání prostředků z fondů města, včetně sportovního, a tento krok znepokojil dalšího koaličního partnera, USZ, pro které jsou peníze pro sport hlavní prioritou. Na schůzce minulý týden proto někteří zástupci sportovních klubů trvali na tom, aby byla ekonomika svěřena někomu jinému.

Pro Liberec občanům je ale nepřijatelné, aby z vedení města odešel jejich lídr. Koaliční partneři zároveň deklarovali, že je na Liberci občanům, jak si vyřeší své personálie. Proto je domluveno, že z pozice náměstka pro školství a kulturu bude odvolán Kamil Jan Svoboda, nahradí jej právě Jiří Šolc a křeslo náměstka pro ekonomiku zůstane neobsazeno. Ekonomiku by měla dostat na starost nově zřizovaná Ekonomická rada města spadající přímo pod radu města. Kdo v ní zasedne? Názory na tuto otázku se liší a na radě města byly personálie probírány pouze mimo zápis, spekuluje se o Jiřím Kittnerovi a o bývalých vedoucích odboru ekonomiky, Čeňku Svobodovi a Tomáši Poznerovi.

Proti návrhu na výměnu náměstků a ztráty jednoho křesla je v Liberci občanů značný odpor. Bez rozpaků říkají, že si s nimi koaliční partneři dělají co chtějí a mluví o konci koalice. Za nesmysl považují i rušení náměstka pro ekonomiku v době, kdy má město velké finanční problémy a kdy připravuje vydání nového dluhopisu. Nemluvě o tom, že s nápadem na ekonomickou radu přišel právě Liberec občanům, konkrétně to byl David Václavík, prosazoval ji ale jako poradní a ne jako výkonný orgán. V neděli večer proto proběhla první jednání sondující možnosti nové koalice a zástupci Liberce občanům kontaktovali postupně jak několik členů z ODS a tak zástupce Změny pro Liberec. Obsah jednání nechtěl nikdo ze zúčastněných komentovat.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;