Už třicet let to je zažitý styl „politické argumentace“, a to zejména od pravicových politiků, kteří ostatně vládnou i v Liberci. Na kraji i na městě. Pokud se to hodí, vytáhne se na oponenty „třídní nenávist“, komunismus, soudruzi... Vtipné to není, ale je to vlastně pravdivé. Politika má třídní rozměr a zrovna Liberecký kraj to dokazuje.

S nápadem podpořit bohaté a stále bohatnoucí stavební giganty v době, kdy se nemalá část společnosti potýká s nebývalou inflací, zdražováním, energetickou krizí a s oprávněnou obavou hledí do budoucna, mohou přijít jen politici v zásadě dvojího druhu.

Buď politici naprosto asociální a odtržení od reality a života většiny lidí nebo ti, co jsou přímo v žoldu podobných společností. Vlastně je tu ještě jedna možnost: že se jedná o kombinaci obojího. V každém případě je to do nebe volající. Zvlášť dnes, kdy se nálada ve společnosti vyhrocuje a body sbírají extrémističtí, „vlastenečtí“ křiklouni.

Liberecký kraj se nechystá rozdávat žádné „svoje peníze“. Veškeré prostředky dostává od státu, který je zase vybral od lidí i firem. Ano – i stavební firmy platí daně. A ne vždy malé, ale pořád je to zlomek oproti většině z populace, která stát platí na daních ze svých příjmů nebo skrze DPH a spotřební daň.

Vzít peníze od lidí a dát je velkým firmám, které vykazují rekordní zisky, není jen výsměchem lidem i ekonomice, která stojí na spotřebě domácností. Je to krystalická ukázka ideologického zakotvení, často i zaslepenosti. A dost možná i objednávky, co si budeme namlouvat…

Každopádně je to výraz třídního myšlení i praxe, byť to dotčení jistě neradi slyší. Jen tentokrát na opačném ideologickém pólu.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;