Tento týden proběhl ve znamení dvou soudů, které se odvíjí od kauz, se kterými přišel Náš Liberec. Trvají děsivě dlouho. Ale: nikoliv z liknavého přístupu policie nebo žalobce. Obžalovaným předlouhé roky pomáhal prapodivný a ostudy hodný přístup předchozího soudce i to, že si žalovaní mohou, na rozdíl od většiny lidí, leccos zaplatit.

Vypadá to, že se v liberecké justici hnuly ledy. Do starobního důchodu, s ostudou a kárnými tresty, odešel soudce, který osvobozoval i ty, kteří se přiznali, a (podle vyjádření Vrchního soudu) nedbal důkazů a de facto jen a pouze kopíroval postoje obhajoby, ať byly sebevíc absurdní (mimochodem, všimli jste si, jak to všechno ignorují například hejtmanovi fanoušci, kteří jindy nejvíce křičí o ovlivňování justice?).

V případě prvním, kdy z městského majetku skrze Sportovní areál Ještěd mizely nemovitosti směrem k bývalému vedení města (respektive do jejich firem, k přátelům a soudruhům) z řad ODS, už padly tresty, byť zatím nepravomocně, a hlavně v daleko slabší a méně závažné míře, než státní zástupce navrhoval na začátku.

Původně někdejším politikům hrozilo dvanáct let, dnes odešli od soudu s podmínkou a peněžitými tresty. Prý už nelze zjistit tehdejší ceny nemovitostí, chybí tyhle a pak zase tamty dokumenty, které vyvrátily zaplacené posudky obžalovaných (předtím zřejmě nechyběly...). A k tomu onen soudce, který skoro 8 let nerespektoval nařízení vrchní instance a v rozporu s nimi politiky osvobozoval, jako by ho právní řád k ničemu nezavazoval.

Podobnou zdržovací taktiku volí Metrostav, který má financí z veřejných zakázek nepočítaně, i další obžalovaní v druhém případu, kde figuruje i liberecký hejtman, který na svou obhajobu a PR našel miliony (jak zjistil Náš Liberec) ve stranické kase, do níž jeho Starostové dostávají příspěvky od státu na „politickou činnost“.

Je to dost úděsná zpráva pro všechny ty, kteří nemají miliony na elitní advokáty a na hromadu posudků. Pokud je totiž máte, stačí zdržovat, vyrábět další a další posudky a ono to pak nějak vyhnije. Vlastně do toho tak nějak zapadá zpráva ze včerejška, že jakémusi muži hrozí tři roky za to, že ukradl adidasky za dvanáct stovek.

Takže, vážení, pokud krást, tak jedině ve velkém, ať máte sichr pro strýčka Příhodu a na případné soudní spory. Není to nic pro „socky“, jak s oblibou říkají někteří ne příliš intelektem obdaření. Anebo Vám zbývá doufat v boží mlýny.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;