Příběh kolem BusLine se začal psát před necelými patnácti lety u nás v Libereckém kraji a tento týden se mu dostalo jednoho z nejtragičtějších momentů. Příběh plný politické korupce, podezřelých zakázek a policejního vyšetřování tragickou smrtí jednoho z aktérů ale ještě zdaleka neskončil. Ale už dnes je jeho hlavní poselství jasné.

Strašlivá a smutná zpráva pro rodinu, přátele a nejbližší, jakou předčasný a tragický, byť dobrovolný odchod ze světa člověka znamená, má v tomto případě i společenský rozměr.

Jednatel a oficiální vlastník BusLine Jakub Vyskočil nebyl jen soukromou osobou, jeho, respektive na něj napsaná, firma byla a je příjemcem obrovského množství veřejných peněz a zamíchala světem politiky jako málokterá. Alespoň u nás na severu.

Z původně malých dopravních firem či spíše firmiček z Jablonce nad Nisou a ze Semil vznikl dopravní gigant, a to ne zrovna čistou cestou, jak o tom mluví nejrůznější korupční kauzy, které se pomalu ale jistě dostávají na světlo, ať díky médiím nebo už i přímo orgánům činným v trestním řízení.

Náš Liberec o nich píše dlouho, vlastně už od začátku. Nejprve o tom, jak veřejné zakázky získává firma tající své skutečné majitele se sídly v exotických daňových rájích, jak jsou smlouvy s ní nevýhodné pro veřejný sektor, jak si vytváří síť mezi politiky napříč politickými stranami, jak si je napřímo kupuje, i o tom, jak si někteří z nich, kteří se hřáli na výsluní peněz této firmy, dnes hrají na největší bojovníky proti ní a jak je to stejně směšné jako falešné.

Tragickou smrtí jednatele firmy příběh kolem BusLine ještě neskončil. Naopak. Už dnes je jasné, že se rozhořel spor o to, kdo je jejím pravým vlastníkem a že ten spor se nepovede v rukavičkách. Nejde totiž o málo. Firma má nasmlouvané zakázky s kraji a městy za stovky a stovky milionů korun.

Jak celá věc dopadne, nelze dnes předjímat. Ale tragická smrt jednoho z hlavních aktérů celého příběhu kolem BusLine už dnes nad ním vyřkla hlavní rozsudek a poznání. Tedy, že podobný styl podnikání i celého života, přes všechno možné získané materiální bohatství, nikomu štěstí a mír nikdy nepřinese...

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;