V Liberci se o Centru urgentní medicíny mluví už dlouhé roky. Před volbami 2016 například ten samý hejtman jako dnes tvrdil, že se začne stavět v roce 2018. Je rok 2022, a kraj nemá ani výběrko a hledá, dle vlastních slov, zdroje financování. Ne, za tohle válka na Ukrajině ani covid fakt nemohou.

Válka, kterou Putinův režim rozpoutal vůči Ukrajině, je hanebnost. Ale hanebné nebo přinejmenším trapné je se na ni vymlouvat a svádět na ni vlastní neschopnost. A přesně to dělá Liberecký kraj, potažmo i město Liberec a další akcionáři, kde (s výjimkou Frýdlantu) vládne jedna parta od Starostů.

Samozřejmě – ceny stavebních materiálů a prací rostou, a to zejména kvůli válce. Jenže jinde se plánuje, staví, uzavírají a plní se smlouvy. Před roky i dnes. A často jsou prostě ty smlouvy uzavřené tak, že se dodavatelské firmy buď nemohou vymlouvat a zkoušet navýšení cen staveb nebo se musí volit kompromis, přičemž má zadavatel silné trumfy v ruce. Proto se tam stříhají pásky nemocničních pavilonů.

Ne tak v Libereckém kraji. Už v roce 2017 proběhla architektonická soutěž na Centrum urgentní medicíny. Od té doby máme zase pěkné obrázky, kterými se plní tiskové zprávy, média a sociální sítě. Lidé tleskají, ale už to začíná být prostě divné. Jen, aby z toho nebyla další náplavka, kterou Liberci kraj slibuje více než deset let…

Nejde si také nepostěžovat na liberecké média. Proč se nepodívají na vlastní zprávy, ze kterých vyplývá, jak dlouho vlastně hejtman a kraj novou nemocnici slibují? Proč se nepodívají i do ostatních krajů, kde se staví daleko úspěšněji a navzdory třebas i objektivním důvodům, které však v Liberci už dostávají spíše punc výmluv?

Proč? No, protože jinde otevřené nemocniční pavilony by je totiž mohly usvědčit z vlastní pohodlnosti a kraj ze lži…

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;