Není to lehké, nevyčnívat, když má člověk skoro 215 centimetrů… A navíc, když v té výšce sedí hlava, která někdy nechce jen poslouchat, a dokonce si i dělat věci po svém. To se zejména ve stranách vůdcovského typu prostě nenosí.

Ne, s Jiřím Šolcem nemusíte souhlasit ve všem. Má za sebou i spoustu kontroverzních kroků, které mu přinesly jak příznivce, tak rozhodné odpůrce. Co mu ale nejde upřít, je výraznost. Je to prostě politik, kterého si zapamatujete, tak, nebo tak. A jen jeho výškou to není.

Jen si vezměte, kolik náměstků, radních nebo zastupitelů (na kraji a na městě) budou lidé znát. Moc jich nebude. Je ale téměř jisté, že Šolce bude jmenovat skoro každý. Má nápady (ať si o nich myslíte cokoliv), umí je formulovat, předložit, umí pro ně strhnout lidi. Má tah na branku. Není to klasický politický kývač, kterých je většina. A lidé ho volí. Sbírá politické body, což se určitě nelíbí nejen politikům konkurenčních stran, ale zejména těm z vlastní kandidátky.

Další Šolcovou vlastností, která mu u lidí nahrává (je tradičně jedním z nejúspěšnějších libereckých politiků co do preferenčních hlasů), je to, že je vášnivý Liberečan. Na to lidé hodně slyší, ale zároveň zrovna to mohlo být kamenem úrazu právě u Starostů, kde se mu třeba nechtělo skákat tak, jak pískají starostové z okolních vesnic a menších obcí.

A to, že vedení Starostů nebo hejtmanovi na Liberci nezáleží, je bez debat. Nevěří tomu už snad ani hipsteři snící svůj dvanáctiletý sen o náplavce, kterou jim ten samý hejtman slibuje druhou dekádu. Ona proklamovaná spolupráce kraje a města je Liberci více než co jiného jen na škodu, protože nejsilnější politický hráč ve městě – zde nevolený hejtman – nemá svou vizi, ani zájem o Liberec. Je to technokrat moci, pro kterého je stotisícové město jen výtahem k dalším kariérním postům.

Liberečan Šolc se ale asi nemusí bát, že o něj nebude zájem jinde. Na to je skutečně výraznou politickou postavou a žijeme v době, kdy je o kvalitní kandidáty nouze. Nebude to asi ODS, kde si vytrvale a pečlivě buduje kariéru jiný radní, a to Petr Židek. Ve Změně a LOL zas mají osobností moc, tam by se ztratil i se svou výškou. Ale třeba v takovém ANO moc výrazných politiků nemají a pokud ano, mají své vlastní práce až nad hlavu, ať jde o chod pivovaru nebo technického muzea. Možná by se jim zkušený politik, který umí přitáhnout voliče, mohl hodit. Ale kdo ví…

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;